Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre destek daha başka nasıl olacak!

Giriş Tarihi: 20.9.2016
Teröre destek daha başka nasıl olacak!

Seferihisar Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Tunç Soyer, kayyum atanan belediyelerin “PKK’ya desteği ispatlanmadıkça” uygulamanın keyfi olacağını savundu, onlarca delili dikkate almadı

Terör örgütü PKK'ya , insan ve ekipman desteği sağladıkları kanıtlarla sabit olan HDP-DBP'li belediyelere kayyum atanması İzmir'in Seferihisar ilçesinin CHP'li belediye başkanı Tunç Soyer'i rahatsız etti. Sur Belediyesi ile kardeş belediye protokollerinin bulunduğunu hatırlatan Soyer, "Kayyum halkın iradesine darbedir... Biz kayyumla kardeş değiliz" dedi. Soyer ayrıca, "Kayyum atanan belediyelerin 'teröre çanak tuttukları' iddiaları ispatlanmadıkça gerçekleştirilen uygulamalar keyfi olacaktır" diyerek, bölgede bir terörle mücadele süreci yaşandığı gerçeğini de adeta yok saydı. Soyer'in "kardeşimiz" dediği Sur Belediyesi'nde kendisinden haraç istenen bir vatandaş emniyete başvurarak, "Belediyeye ruhsat için müracaat ettim. Benden 70 bin lira istediler. Bir liste çıkarıp başkalarının 150 bin, 250 bin lira verdiğini söylediler. Benim o kadar m yoktu. Pazarlık yaptık. 35 bin lira verdim. Bana karşılığında 1110 liralık makbuz verdiler. Sonra öğrendim ki makbuz dışındaki meblağ örgüte gönderilm" diye şikayette bulundu. Yine Sur Belediyesi, konut projesi yapan bir müteahhitten, projenin ikinci etabının ruhsatı için konutların yüzde 7 ila 10'una denk gelen bölümünü PKK'ya fon olarak istedi. Proje, baskı nedeniyle işleri bozulan müteahhidin elinden alınarak örgüte yakın olduğu ileri sürülen bir işadamına verildi.

PKK'YA ZORLA PARA TOPLADILAR
Tunç Soyer'in kayyum atanmasını sert biçimde eleştirdiği belediyelerin teröre verdikleri desteğin kanıtı olan bazı icraatları şöyle: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kobani'ye yardım için işçi ve memurlardan 1500'er lira, taşeron işçilerden ise 300'er lira istendi. Vermemeleri halinde işten çıkarma tehdidinde bulunuldu. Aynı belediye, ruhsat temininde de vatandaşlardan PKK için zorla para aldı. Silopi Belediyesi'ne ait kepçe, traktör ve çöp kamyonları, şehirleri savaş alanına çeviren hendek olaylarında teröristlere yardımcı olmak amacıyla kullanıldı. Bu araçlardan sadece zırhlı araçları engellemek ya da hendek kazmak için değil, emniyet güçlerine saldırılırken siper olarak da yararlanıldı. Silopi Belediyesi'nin bazı araçları güvenlik güçlerine yönelik saldırıda kullanıldı. 11 Ekim 2014'te İpekyolu Caddesi'nde belediyenin iş makinesi zırhlı araca saldırıp aracı devirdi. Devrilen emniyet aracına teröristler 15 molotof attı ve otomatik silahlarla taradı. 10 Kasım 2015'teki olaylarda da molotofla yakılan bir emniyet aracına belediye itfaiyelerinin kasten müdahale etmediği ve aracın yanmasını izlediği görüntülere takıldı. Nusaybin'de yakalanan bir terörist şunları anlattı: "Belediye Başkanı Sara Kaya'nın da katıldığı grup, özerklik açıklaması yaptı. Sokağa çıkma yasağından önce hendek yapımı için Nusaybin Belediyesi'nden kepçe geldi. Hatta operatör de gönderdiler. Bu şahıs ve örgüttekiler birlikte hendek kazdılar. Ayrıca bize Nusaybin Belediyesi'nden yiyecek ve giyecek de geliyordu." Bu arada Nusaybin Belediyesi'ne iş yapan bazı yüklenici firmaların PKK'ya yardım ve yataklık yaptığı da tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre destek daha başka nasıl olacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN