Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazandıran proje

Büyükşehir, Sarayköy’de jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretilmesi için kiralama ihalesi gerçekleştirdi. İhalesini Zorlu Holding’in kazandığı proje, Büyükşehir’e yıllık 50 milyon lira gelir getirecek

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Kazandıran proje

Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy ilçesinin Tekke Mahallesi'nde yer alan 3 bin 470 hektar alanda jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretilmesi için kiralama ihalesi gerçekleştirdi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, belediyenin öz kaynaklarından geleceğe bırakacakları en güzel işlerden birisi olacak proje ile Büyükşehir'e yıllık 50 milyon liraya ulaşabilecek gelir sağlanabileceğinin altını çizdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılan ihale için 3 firma başvuru belgelerini sundu. 2 firmanın teklif verdiği ihaleyi Zorlu Holding kazandı. İhaleyi kazanan firma, Büyükşehir Belediyesi'ne yıllık KDV hariç 3 milyon TL ödeyecek ve yıllık işletme cirosundan yüzde 19 pay verecek. İhalenin ardından yapılacak incelemenin sonunda proje kısa sürede hayata geçirilecek. 25 yıl süreli yapılan anlaşma isteğe bağlı olarak 35-45 yıla kadar çıkarılabilecek. Her yıl ödenen bedel ise yıllık TÜFE ve ÜFE oranlarına bağlı olarak artış gösterecek. Başkan Zolan, "Sarayköy'deki jeotermal alanımız kiralanmasıyla ilgili oybirliğiyle aldığımız karar doğrultusunda ihaleyi gerçekleştirdik. Şu anda 25 yıllık anlaşma hakkımız var. Uzatılması durumunda bu süre 35-45 yıla doğru çıkacak. Bununla birlikte üretilen elektriğin satışında elde edilen ciro üzerinden Büyükşehir Belediyesi'ne yüzde 19 pay verilecek. Artı 3 milyon TL'de bedel alacağız. Bu, belediyemize uzun vadeli gelir getirecek, öz kaynaklarımızdan geleceğe bırakacağımız en güzel işlerden birisi olacak" dedi.

BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK
İhalenin ayrıntılarına değinen Başkan Zolan, "Biz ihaleyi alacak firmaya; burada minimum 35 megavatlık üretim yapmak zorundasın, üretmesen de 35 megavatlık üretim yapıyormuş gibi belediyeye pay vereceksin şeklinde bir şart koyduk. Ama burada hesaplanan ve beklenen değer 80-90 belki de 100 megavatlık elektrik üretimi. 100 megavatlık elektrik üretimi yapıldığında bunun 19 megavatı Denizli Büyükşehir Belediyemize gelecektir. 19 megavat çok büyük bir rakam. 35 megavat ile birlikte baktığımızda Büyükşehir Belediyemize yıllık 25 milyon TL'ye yakın getiri sağlayacaktır. 90-100 megavat noktasında ise 50 milyon TL'nin üzerinde gelir sağlanacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazandıran proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN