’e yeşil ışık

Giriş Tarihi: 24.9.2016
İzmir’e yeşil ışık

’nın Tenerife Adası’nda kruvaziyer firmalarının üst düzey yöneticileri ile görüşen İTO Başkanı Demirtaş, “İki yıldan bu yana ilk kez ‘dönmeyi düşünüyoruz’ ifadesini duydum” dedi

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 21-23 Eylül tarihlerinde 'nın Tenerife adasında düzenlenen, Akdeniz kruvaziyer endüstrisinin en büyük fuarı olan ve 2 senede bir gerçekleştirilen "Seatrade Med" Kruvaziyer Fuarı'na katıldı. Fuarda, sektöre yön veren üst düzey yetkililerle görüşen Demirtaş, "İki yıldan bu yana yaptığım görüşmeler hep hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştı. İlk kez 'Dönmeyi düşünüyoruz' ifadesini, İzmir'e en çok gemi ve yolcu getiren firma CEO'sundan duymak sürpriz oldu. Umarım, 2016 sonuna kadar çok önemli bir olumsuzluk yaşanmaz ve 2017 planlarına gireriz" dedi. Kruvaziyer şirketlerinin yetkililerinin Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek istediklerini ifade eden Demirtaş, "Konuştuğumuz şirketler, liman römorkör ve kılavuz hizmetlerindeki indirimler için memnuniyetlerini ifade ettiler. Ayrıca, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLİA) Başkanı ve büyük şirket yöneticilerinden bir kaçı, Başbakanımızı ziyaret etmek istediklerini ifade ettiler. Bu konuyu, Sayın Başbakanımıza ileteceğim" diye konuştu.

GÜVENLİK VURGUSU!
Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: "Kruvaziyer şirketlerinin, son 15 ayda Akdeniz'de yaşanan çeşitli olayların yanı sıra; Türkiye olmadan tur planlamanın ve gemi yönlendirmenin zorluklarını yaşadıklarını hissettik. Yunanistan - Adriatik - Batı Akdeniz hattında sıkıştıkları için zorunlu olarak Çin - Dubai - Latin Amerika'ya yöneldiler. Ama bizim yıl 12 ay güneş olan en güzel coğrafyamızdan uzaklaşmak onları mutlu etmemiş durumda. O nedenle, geri dönme isteği oluşmuş. Terörden söz açtığımızda sürpriz biçimde terörden bahsetmeyelim diyorlar. Ama şu andaki planlarda 2017 yılında Türkiye'ye çok az gemi görünüyor. Kabin satışı yaptıkları ülkelerde, özellikle, İtalya, Almanya, , Fransa ve Amerika'da, potansiyel müşterilerinin İzmir algısını değiştirmeye yönelik imaj çalışmalarına acilen başlamalıyız. Bu nedenle İZKA ve İZTAV'da konunun gündeme alınmasını isteyeceğim. Kesinlikle güvenlik vurgusu yapmadan İzmir hatırlatılmalı. Tabi bu çalışma sadece kruvaziyere yönelik olmayacak, kongre, fuar, tarih, deniz, inanç gibi turizm alanlarına da yönelik yapılmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’e yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN