Körfezde balığı tehlikesi

Zehirli balıklarının 3 türü İzmir Körfezi’nde görüldü. EÜ Su Ürünleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker , bu balıkların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini kaydetti

Giriş Tarihi: 26.9.2016
Körfezde balon balığı tehlikesi

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İlker , İzmir Körfezi'nde yaptıkları araştırmalar sırasında balığı türlerine rastladıklarını, bunların balıkçılar tarafından yakalanması durumunda kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

ZARAR VERİYOR
Doç.Dr. , balon balıklarının ekolojik ve ekonomik açıdan önemli zararlara yol açtığını belirterek, "Vücutlarında bulundurdukları nörotoksinler nedeniyle besin zinciri içerisinde fazla düşmanının olamayışı ve güçlü çene yapıları sayesinde birçok deniz canlısını tüketebilmesi, ülkemiz sularına kolay adapte olmalarına ve yerleşebilmelerine imkan sağlamaktadır" dedi.

ELLE TEMAS ETMEYİN
İstilacı balon balıklarından özellikle son bir yıl içerisinde İzmir Körfezi'nde, 3 türün kaydını yaptıklarını anlatan Doç. Dr. İlker Aydın, "Bunlardan Lagocephalus guentheri türü sadece İzmir Körfezi için değil Türkiye suları için ilk kez kaydedilmiştir... Balıkçıların balon balıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Balığı ellediğinizde, elinize dikenlerinin batıp sizi zehirlemesi de söz konusu. Balon balığının oltaya gelmesi durumunda, mümkünse balığın ölmesini bekleyip direkt elle temas etmeden iğneden çıkartmakta fayda var" diye bilgi verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfezde balon balığı tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN