Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müezzinlere saldırı bir nefret suçu

li vekiller, FETÖ’nün darbeye teşebbüs ettiği 15 Temmuz gecesi sala okuyan müezzinlere yönelik saldırıların bu kalkışmaya destek manası taşıdığını ve nefret suçu olduğunu dile getiridi

Giriş Tarihi: 7.10.2016
Müezzinlere saldırı açık bir nefret suçu
Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla 15 Temmuz gecesi halkı birliğe davet etmek amacıyla sala okuyan müezzinlere yönelik, 'in çeşitli ilçelerinde düzenlenen saldırılara tepkiler sürüyor. Egeli Sabah'a lamada bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, sala okuyanlara saldırmanın darbeye açık destek anlamı taşıdığını dile getirerek, "Bu bir nefret suçudur. Saldırılar sadece din görevlilerimize değil, milletimize ve şehitlerimize yapılmıştır" dedi. Kaya, 15 Temmuz'da Türkiye'deki 60'dan fazla din görevlisine saldırıldığını, bunların 4'ünün İzmir'de olduğunu kaydetti.

CEZASIZ KALMAMALI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar da "İnsanlar birbirine tahammüllü olmak zorunda. FETÖ'cü darbe girişimine karşı halkı bir duruşa çağırmak üzere sala okuyan müezzinlere yapılan saldırılar asla kabul edilemez. Bu tür saldırılar cezalandırılmazsa toplumda şiddet olaylarının önüne geçilemez. Dolayısıyla hangi açıdan bakarsak bakalım, özellikle İzmir gibi demokrasi ve insan haklarına saygısını desteğini her zaman yüksek sesle dile getiren bir kente hiç yakışmadı. Bu saldırıları yapan 3-5 kişiyi tüm İzmir'den ayrı tutuyorum. Tüm İzmirlileri bu tür şiddete karşı, bir duruşa davet ediyorum" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, "Her türlü şiddete karşıyız. 'da şortlu kadına yönelik şiddet tasvip edilemez. Hukuk gereğini yapıyor. İzmir'deki imamlara yönelik şiddeti de lanetliyorum. Yargıya güveniyoruz. İstanbul'daki şiddete de hep beraber karşı gelelim. İzmir'deki şiddete de hep beraber karşı gelelim. Şiddetin sağı solu olmaz" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, bu saldırıların birlik ruhuna yapıldığına dikkat çekti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu da din görevlilerine yapılan saldırıyı kınadı.

ELEKTRİĞİ KESMİŞLER!
FETO'NUN darbe girişiminde bulunduğu gece, İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki bir cami görevlisinin tehdit edildiği ve sala okunmaması için caminin elektriğinin kesildiği belirlendi. Gözaltına alınan söz konusu zanlılar M.A, Y.K. ve M.Ş. tutuklandı. İzmir 2. Ağır C eza Mahkemesinde 29 Temmuz'da görülen ilk duruşmada sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

KADIN ZANLI SERBEST
15 Temmuz gecesi sala okuyan Narlıdere Kutlu Yalvaç Camisi müezzinini darbettikleri iddiasıyla daha önce serbest bırakıldıktan sonra yeniden yakalama kararı çıkarılan 3 kişiden biri olan kadın zanlı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, müezzin Mehmet Kuzgun'un ikisi kadın üç kişi tarafından darp edilmesine ilişkin yeni görüntü, bilgi ve belgelerde yaptığı inceleme sonucu dün yeniden yakalama kararı alınan 3 zanlıdan biri olan P.D'nin işlemleri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesindeki işlemleri tamamlandı. Kadın zanlı, sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer 2 zanlı A.C. ve İ.C'nin arandığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müezzinlere saldırı açık bir nefret suçu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN