Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suça karışmamış gençleri seçiyorlar

Yakalanan PKK üyesi Mehmet D, ilk ifadesinde ’e için geldiğini itiraf etti. Ayrıca örgütün suça karışmamış üniversite öğrencilerine bomba eğitimi verip eylem için kullandığını söyledi

Giriş Tarihi: 7.10.2016
Suça karışmamış gençleri seçiyorlar
Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kırsalda faaliyet gösteren terör örgütü PKK üyesi 2 şahsın 4 gün önce İzmir'e geldiğini öğrenmiş ve yapılan başarılı operasyonun ardından yakalamıştı. Emniyet ekipleri, kırsaldan İzmir'e yapmak için gelen cılardan birini içerisinde 440 gram A4 tipi bomba olan 3 kilo patlayıcı ile yakaladı. Yakalanan teröristin yanında olan 2 kişi ise kaçtı. Kaçan teröristlerin birinin Iğdır nüfusuna kayıtlı Mehmet D. (23) olduğu belirlenirken, Demir'in Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencisi iken okulu bırakıp 2014 yılında terör örgütüne katıldığı bildirildi. Diğer teröristin ise Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Ahmet D. (36) olduğu tespit edildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptığı titiz çalışmanın ardından Mehmet D.'yi bir gün sonra Bayraklı'da oturan ağabeyinin evinde yakaladı. Diğer terör örgütü üyesi Ahmet D. ise kaçamayacağını anlayınca Karabağlar'da polise teslim oldu. Üniversite örencisi Mehmet D. polise verdiği ilk ifadesinde, "Kahramanmaraş'ta okurken HDP toplantılarına gittim. Bir süre sonra bana 'Polis seni alacak, dağ çıkman lazım' dediler. Ben de korktuğum için kabul edip gittim. Dağda bomba eğitimi aldım. Kuzey Irak'taydım. bir hafta önce kaçak yollara Türkiye'ye girdim. Otobüsle İzmir'e geldim. Daha sonra keşif amaçlı AK Parti binalarını ve alışveriş merkezlerini dolaştım. Bana söylenen kişilerle irtibata geçtim. O sırada polis operasyon yaptı. Ömer D. yakalandı. Ahmet D. ve ben kaçmayı başardık. Benim kimliğim tespit edildiğimi bilmediğim için ağabeyimin evine gittim. Orada polisler tedbir almış beni yakaladılar" dedi.

PETKİM'İ VURACAKTI
Örgütün özellikle suça karışmamış üniversite öğrencilerini bombalı eylem için seçtiğini belirten Mehmet D, "Bizlere suça karışmadığımız için sahte kimlik kullandırmıyorlardı. Benim gibi kişilere eyleme gönderirken, kentte akrabası olanları gönderiyorlardı. Yakalandığımız da 'üniversite öğrencisiyim, akraba mı ziyarete geldim' diyebilelim diye. Keşif için Aliğa'daki Petkim Rafinerisi'ne de gidecektim. Uzak olduğu için gidemedim. Eylem yapacağımız yerler arasında örgüt polis ve askeri yanı sıra Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlayan tesislere de saldırı emri verdi. Böylece ekonomik yönden de darbe vurmuş olacaktık" dediği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suça karışmamış gençleri seçiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN