Köpeğe işkence yapana çifte ceza

’de yaklaşık iki yıl önce kangal cinsi köpeği minibüsün arkasına zincirle bağladığı için idari cezasına çarptırılan kişiye bu kez de mahkemece 25 gün hapis cezası verildi

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Köpeğe işkence yapana çifte ceza
'in Güzelbahçe ilçesinde, iki yıl önce büyükbaş hayvanlarını korumak için arkadaşından aldığı kangal cinsi çoban köpeğini, minibüsünün arkasına zincirle bağlayıp, ayakları kanamasına rağmen yolda sürükleyerek götüren ardından kadın avukatın müdahalesiyle işkencesine son veren Durmuş Akgün'e, ikinci ceza geldi. Hayvanların Korunması Kanunu uyarınca hakkında 454 TL cezası kesilen Durmuş Akgün'e mahkeme de 25 gün hapis cezası verdi. Bu ceza, 5 taksitte ödemek koşuluyla 500 TL ya çevirdi.

KADIN AVUKAT KURTARDI
Güzelbahçe ilçesinde iki yıl önce yoldan geçerken olayı gören avukat Mediha Lüle, minibüsün yolunu keserek, Akgün'ü engellemişti. Köpeğin sahibi Nuri Akyıldız, olay yerine gelip talihsiz hayvanı geri almıştı. Mediha Lüle'nin olanlara tepki gösterdiği anların görüntülerinin internet, haber siteleri ve televizyonlarda yer almasının ardından, dönemin İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın talimatıyla, Güzelbahçe İlçe Jandarma Komutanlığı harekete geçti. Araç plakasından kimliği belirlenen Durmuş Akgün, karakola götürüldü. Cumhuriyet savcısının talimatıyla da hakkında adli işlem başlatıldı. Ayrıca, ifadesinde köpeği minibüsüne binmek istemediği ve kendisini ısırdığı için bu yöntemle götürmek zorunda kaldığını öne süren Durmuş Akgün'e, Güzelbahçe Kaymakamlığı adına jandarma tarafından Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca 454 lira para cezası verildi. Savcılık, Durmuş Akgün hakkında 'Trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İzmir 30'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davada Durmuş Akgün'e, ilk olarak 25 gün hapis cezası verildi. Hapis cezası, daha sonra günlüğü 20 liradan toplam 500 TL para cezasına çevrildi. 500 liranın da 5 taksitle ödenmesine karar verildi. Mahkeme, suçun işleniş biçimini dikkate alıp, sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünden kanaat oluşmadığından, hükmün açıklanmasının geri bırakmadı, cezayı da ertelemedi. Bu kararla Durmuş Akgün'ün 500 lira daha para cezası ödeyeceği, ödememesi durumunda, cezaevine girebileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpeğe işkence yapana çifte ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN