Madem ray geçecekti niye yeşillendirdiniz?

Tramvay Projelerinin son kurbanı Alsancak viyadüklerindeki peyzaj çalışması oldu. Üç ay uğraşılarak yeşillendirilen alana, 7 ay geçmeden dozer sokuldu. Kaynaklar heba edildi

Giriş Tarihi: 22.10.2016
Madem ray geçecekti niye yeşillendirdiniz?
Konak ve Karşıyaka Tramvay Projeleri'nin Büyükşehir Belediyesinin hesapsız, plansız işlerinin en çarpıcı örneklerinden biri olduğunu Alsancak Viyadüğü'ndeki peyzaj düzenlemesinin başına gelenler bir kez daha ortaya koydu. Viyadük altındaki 20 bin metrekarelik bölüme estetik bir görünüm kazandırmak için üç ay boyunca uğraşılarak, kamyon kamyon toprak taşınıp, zemin iyileştirmesi yapılarak inşa edilen ve 2 milyon liraya mal olan peyzaj alanı, 15 kez güzergahı değiştirilen tramvayın raylarının döşenmesi için ortadan kaldırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin viyadük altlarını güzelleştirme çalışması kapsamında Liman Caddesi üzerindeki viyadükler dikey bahçe görünümüne kavuşturuldu. Yaklaşık 20 bin metrekarelik alana 22 bin 400 adet orta-büyük-ekstra büyük boylu çalı grubu ve 220 adet sığla ağacı dikildi. Mart ayında tamamlanan peyzaj düzenlemesi, hava kararınca daha estetik görünmesi için özel olarak ışıklandırıldı.

PEYZAJ ALANINDA DOZER
Ancak aradan 7 ay bile geçmeden vatandaşa saç baş yolduran yap bozlara bir yenisi daha eklendi. Tramvayının Halkapınar'dan Konak yönüne gidiş güzergahını inşa etme çalışmaları kapsamında peyzaj alanındaki çimler dozerlerle kazındı. Yeşil alana dikilen ağaçlar ve çalı türü bitkiler de bundan nasibini aldı. Güzergah üzerinde kalan bitkiler bir bir sökülürken dikilen çiçek ve çimlerin sulanması için oluşturulan sulama sistemi de sökülüp atıldı.

KAYNAK İSRAFI
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin henüz üzerinden 7 ay bile geçmeden yaklaşık 2 milyon lira harcayarak yaptığı imalatın bu şekilde heba edilmesi, görenlere saç baş yoldurdu. Belediye kaynaklarının boşa harcandığını, israf edildiğini öne süren vatandaşlar; "Madem tramvay hattı geçecekti niye bu kadar para harcayarak düzenleme yaptınız" diyerek sorumluların cezalandırılmasını istedi. Bu arada kaldırılmayan çimler de sulama sisteminin zarar görmesi sebebiyle kurudu. Aydınlatma sistemindeki kablolar da ray döşeme çalışmaları sırasında zarar gördü ve devre dışı kaldı.

KALDIRIMLAR DA KIRILMIŞTI
Daha önce de Kıyı Projesi kapsamında 3 milyon lira maliyetle düzenlenen -Üçkuyular vapur iskeleleri arasındaki kıyı şeridindeki granit kaldırımlar, tramvay güzergahı değişikliği sebebiyle, döşeneli 1 yıl bile olmamışken kırılıp dökülmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madem ray geçecekti niye yeşillendirdiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN