Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizli, Sanayi Odası öncülüğünde yeni ataklar peşinde

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Denizli, Sanayi Odası öncülüğünde yeni ataklar peşinde
Denizli'nin, Türkiye'nin önde gelen sanayi kentlerinden biri olduğunu belirten Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, "Yaklaşık 50 yıl öncesine dayanan sanayicilik geçmişi ile kazanılan "sanayi kenti" sıfatı, Denizli halkının müteşebbis gücü ve ruha işlemiş girişimcilikle kazanılmıştır. Ahilik kültüründen günümüze kadar gelen tacirlik geleneği ve ortak iş yapma kültürü, Denizli'yi Türkiye'nin en özel üretim merkezlerinden biri haline getirmiş ve birçok sektörde de lider pozisyonuna sokmuştur. Özellikle tekstil, demir-çelik, bakır ve kablo sektörlerinin tarihçelerine baktığımızda, Denizli'nin özel bir yeri olduğunu görürüz" dedi.

DENİZLİ'DEKİ SEKTÖR ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRACAK
Kentin son zamanlarda ihracat konusunda bir tıkanma yaşadığını anlatan Başkanı Keçeci, "Uzun zamandır Denizli'deki ihracat rakamları kayda değer bir gelişme gösterememiştir. Bu durumun hazımsızlığını yaşayan Denizli insanı farklı sektörlerde ve hatta farklı ülkelerde de olsa kendisine yeni yatırım alanları aramaya başlamıştır. Gerek yakın coğrafyalar olan Avrupa ve Afrika'da gerekse Amerika'da yeni yatırımlar yapan ve yapacak olan birçok Denizlili işadamımız vardır. Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak Denizli'ye yeni yatırımlar kazandırmak, yerli ve yabancı yatırımcılarımızı doğru yönlendirmek hep birinci önceliğimiz oldu. Yakın bir zamanda tekrar devreye girecek olan Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ile farklı alanlarda yatırımlar devreye girecek ve bu da Denizli'deki sektör çeşitliliğini artıracak. Bu çerçevede Denizli'nin Çardak Özdemir Sabancı OSB'den beklentisinin yüksek olduğunun farkındayız. Özellikle o bölgedeki yetişmiş insan gücünü istihdamın içerisine çekecek projelerle mikro ölçekte bölgeyi ve makro ölçekte de ilimiz sanayisini kalkındırmayı hedefliyoruz" dedi.

İHTİSAS OSB KURULACAK
"Bu aralar bizi heyecanlandıran bir diğer proje de makine imalat sektöründe yaşanan gelişmeler" diyen Başkan Keçeci, "Sanayinin temel taşı olan makine imalat sektörü, son yıllarda Denizli'de ciddi bir atak yapmış ve örneğine az rastlanır bir kümelenme örneği göstermiştir. Yaklaşık 2 yıl süren fizibilite sürecinden sonra, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'nin ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan'ın yönlendirmesiyle yer tespiti yapılarak makine imalatçıları için özel bir ihtisas organize sanayi bölgesi kurulmasına karar verilmiştir. Ön talep toplama aşamasında, 100'e yakın sanayicimizden 1 milyon metrekareye yakın arsa talebi almış bulunuyoruz. Her şey planlandığı şekilde ilerlerse, önümüzdeki ay Sanayi Bakanlığı'na resmi müracaatımızı yapacağız" dedi. Başkan Keçeci şöyle konuştu: "Makine imalatçıları ile yakın markaj çalışmalarımız bize yepyeni bir vizyon kazandırdı. 2015 yılında Almanya Hannover'de gerçekleştirilen Sanayi Fuarı'nda tanıştığımız Endüstri 4.0'ı Denizli sanayisi için yaşam felsefesi haline getirmeye karar verdik. Özellikle Denizli'nin lider sektörü olan tekstil için önümüzdeki aylarda birtakım etkinliklerimiz olacak. Son zamanlarda markalı ve modayı takip eden üretimlerle katma değerli ürünlere ağırlık veren tekstil sektöründe hem katma değeri hem de Endüstri 4.0 ile verimliliği artırabilirsek, Denizli'nin ihracat rakamlarının artmaması için hiçbir sebep kalmayacak. Bu nedenle hükümetimizden biz sanayicilere bu yönde destekler verilmesini istiyoruz. Yüksek teknolojili üretim yapmadığı için tekstil sektörünün destek kapsamlarından çıkarılmasındansa, bu sektöre verimliliğe ve teknolojik üretime ilişkin destekler verilmesinin yerinde olacağı kanaatindeyiz. Yakın zamanda olabilecek tüm bu gelişmelerden beklediğimiz sonuçları alabilirsek, Denizli'nin 80'li yıllarda yaşadığı girişimcilik dalgasının bir yenisini önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaşayacağına inanıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizli, Sanayi Odası öncülüğünde yeni ataklar peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN