Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnaf ekonominin can damarıdır

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Esnaf ekonominin can damarıdır

Medeniyetler ve şehzadeler şehri Manisa, Gediz Ovası'nın bereketli topraklarının da etkisiyle tarımsal üretim sıralamasında ilk üç ilden biri olmuştur. Kentimiz Organize Sanayi Bölgesi ile de imalat sanayisinde yoğunlaşmayı sağlayarak çeşitliliği ve sektörel zenginliği de beraberinde getirmiştir. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde, demir çelik, dokuma ve giyim, elektronik, elektrikli ev aletleri, gıda, kimya, orman, inşaat, otomotiv yan sanayisinde faaliyet gösteren birçok firma üretimleriyle bölgenin sanayi ve ticaret yaşamına can vermektedir.

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKI
Yüzyıllardan beri dokumacılık, gıda, dericilik ve tarım konusunda faaliyet gösteren Manisa'nın bir diğer önemli özelliği ise halıcılık, semer yapımı, bakırcılık ve demircilik gibi kaybolmaya yüz tutmuş, geleneksel el sanatlarının devam ettiği bir kent olmasıdır. Gelinen noktada, Avrupa'da birçok sanayi ve ticaret kenti ile yarışır konuma gelmiş olan kentimiz, esnaf ve sanatkarlarıyla da aynı iddiayı taşımaktadır. Esnaf ve sanatkarlar, toplumun tüm kesimlerine yönelik üretimleriyle ekonomik büyümeye ve sosyal sisteme katkı sağlayan, ekonomik dinamizmin ve canlılığın kaynağını oluşturan, refahı tabana yayan, istihdama önemli düzeyde bir katkı veren, bunların yanında istikrarın da temel mekanizması olarak kabul gören bir kesimdir.

ELELE DİK DURUŞ
Nitekim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin birlik ve beraberliğini açıkça tehdit eden 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi karşısında, ahilik gelenek ve kültüründen gelen, her zaman devletinin ve milletinin yanında yer alan, aileleri ve yanlarında çalışanlarla birlikte 20 milyonluk bir büyük camiayı temsil eden esnaf ve sanatkarlarımız, hiç düşünmeden, canları pahasına, cesaret ve kararlılıkla, dimdik ayakta durmuştur. Bu menfur darbe girişimine rağmen ülkemizin sosyo-kültürel yapısının sarsılmamasında, esnaf ve sanatkarlarımızın milletle el ele dik bir duruş sergilemesinin önemli bir payı vardır.

YENİ ASIR ESNAFIN SESİOLDU
Yeni Asır Gazetesi yıllardır, Manisa'nın tanıtımı, sorunlarının ilgililere ulaştırılması, ilin yönetici ve siyasetçilerinin halka tanıtılması anlamında önemli bir görevi yerine getirmiş ve bu anlamda önemli bir katkı sağlamıştır. Yeni Asır'ın, esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarına yer vererek bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmesi, Manisa esnaf ve sanatkarlarını ziyadesiyle memnun etmektedir. Her yörenin kendi yerel basınına sahip çıkarak güçleneceğine olan inancımızla, ülkemizin en köklü ve büyük yerel gazetesi olan Yeni Asır'ın 122. yıldönümü vesilesiyle, basımı ve yayınında emeği geçen herkesi kutluyor, gazetenin Manisa'ya olan katkısının artarak devam etmesini diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf ekonominin can damarıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN