Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Ege’de lokomotif sektörler atakta

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Kuzey Ege’de lokomotif sektörler atakta

Manisa, sanayi üretimi ve tarımsal üretim rakamlarında Ege'nin önde gelen illerinden biridir. Manisa merkezde kurulu organize sanayi bölgesi, yatırımlar ve yabancı sermayeli firma sayısının artması sayesinde adeta bölgenin lokomotifi konumunda. Bugün il merkezinde sanayide istihdam edilen işçi ve beyaz yakalı sayısı; MOSB, Muradiye Sanayi Bölgesi ile orta ölçeklide 75 bini aşmış durumda. Manisa OSB'de 27'si yüzde yüz yabancı, 10'u Türk ortaklı şirketlerle birlikte 37 yabancı sermayeli toplamda 220 firma bulunmakta. Manisa tarımsal ürün rakamlarında da Türkiye'de ön sıralarda yer alıyor. Üzümde, tütünde, yumurta üretiminde birinci, siyah zeytin üretiminde 3'üncü, sebze, meyve üretimlerinde ilk 10'larda yer alan il enerji yatırımlarında da önemli paya sahip. Yeraltı kömür zenginlikleri, rüzgar enerjisinin yanı sıra termal enerji üretimi ile öne çıkan Manisa, turizm sektöründe de gelişmekte. Yılda sadece Manisa OSB'de 8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi sağlanırken, kentte sanayi ve tarımsal ürün ihracatları toplamı; 5 milyar doları aşmakta.

RUSYA PAZARI UŞAK EKONOMİSİNİN CANSUYU OLACAK
Geçtiğimiz günlerde Rusya ile siyasal anlamda yaşanan olumlu çalışmalar ekonomiye ciddi anlamda yansıyacak gibi gözüküyor. Bunun bir örneği de Uşak'ta görülecek. Uşak'ta 3 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 500 firma, Rusya ile yapılan doğalgaz anlaşması sonucunda ciddi rahatlamaya girecek. Eylül ayı sonunda hem vatandaşı hem de sanayiciyi yakından ilgilendiren bir konu olan doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olan yüzde 10 indirim müjdesini sanayiciler aldı. Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde yüzde 50 tekstil, yüzde 6,5 makine ve oto yedek parça imalatı, yüzde 5 kimyasal madde ve yağ imalatı, yüzde 3.46 gıda, yüzde 2,69 seramik ve mermer, yüzde 2,3 orman ürünleri, yüzde 1,53 halı ve yün yıkama, yüzde 1,15 sağlık ürünleri imalatı yapılmakla beraber çıkan birçok nihayi ürün Rusya pazarı ile entegre durumda. Rusya ile yapılan birliktelik tüm bu ürünlerin Rusya pazarına gidecek olması anlamına geliyor. Böylelikle Rusya pazarı tam anlamı ile Uşak ekonomisinin cansuyu olacak. Türkiye geneli Temmuz ayında yaklaşık 3 milyar dolarlık kayıpla 8 milyar 761 milyon dolarlara gerileyen ülke ihracatında Uşak'ta genel anlamda nasibini almış durumda. Ülke geneli Ağustos ayında eski gücünü yeniden toparlayan ihracat rakamları 11 milyar 865 milyon dolara çıkmış durumda. Bu da bize gösteriyor ki, her güçlüğe ve zorluğa rağmen çok hızlı toparlanabilen ve eski performansını yeniden yakalayabilen bir ekonomik güce sahip ekonomi mevcut.

BALIKESİR HIZLA BÜYÜYOR
Balıkesir'in büyükşehir olmasıyla birlikte hem sanayi hem de Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımları kentte hareketliliği de beraberinde getirmeye başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur'un büyük gayretleri ile Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım yapma kararı alan Alman PD Grup'un 120 milyon euroluk, Kale Grubu'nun 30 milyon liralık yatırımlarla binlerce kişiye istihdam sağlayacak olması 7'den 70'e herkese büyük moral oldu. Hilton Oteli'nin Balıkesir'de 5 yıldızlı otel inşaatına başlaması, Esas Holding'in 1000 yataklı Şehir Hastanesi girişine 100 milyon dolarlık yatırımla '10 Burada AVM' inşaatına start vermesi, Balıkesir'de ekonominin çarklarını hızla döndürmeye ve binlerce kişiye yeni iş imkanı sunmaya başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezinde yüzlerce kişiye istihdam sağlayan ve yapımı hızla devam eden Çay Deresi Rekreasyon Projesi de kent ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Ege’de lokomotif sektörler atakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN