Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Manisa her koşulda üretmeye devam ediyor”

Giriş Tarihi: 2.11.2016
“Manisa her koşulda üretmeye devam ediyor”

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap 2016 yılı Türkiye ve Manisa ekonomisini değerlendirdi. "Tüm zorluklara rağmen iş dünyası üretmeye devam ediyor" diyen Özkasap, "İç ve dış piyasalardaki talep yetersizliği ve bunun da sebep olduğu agresif rekabet, döviz kurlarındaki artış, çekli ödemelerde uzayan vadelerle oluşan nakit sıkışıklığı ve nakit sıkışıklığının getirdiği zincirleme tahsilat sıkıntısı, faizlerin düşürülmesi çabalarına rağmen yatırım ve işletme faaliyetlerinde uygun finansman bulmada maalesef zorluklar yaşanıyor. İhracat yaptığımız gelişmiş ülke ekonomilerindeki sorunların henüz tam olarak giderilememesi, terör olayları ve pazar alanı olmaktan neredeyse çıkan çevremizdeki çatışma bölgelerinin ticaretimizi etkilemesi gibi nedenlerle; 2016 yılı pek çok sektörümüz için zor geçiyor. Genel olarak Türkiye ekonomisini etkileyen mevcut konjonktür etkileri maalesef Manisa'yı da kapsıyor. Ancak; bereketli toprakları, müteşebbisliği ve çalışkan insanlarıyla Manisa, yüksek çeşitlilik ve kalite ile üretim faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.

DAHA YÜKSEK BÜYÜME RAKAMLARINA İHTİYAÇ DUYUYORUZ
Sadık Özkasap, "İç piyasada güven ortamını koruyan Manisa'nın minimum ithalatla gerçekleştirdiği tarıma dayalı sanayi ihracatı başta ülkemizdeki cari açığın azaltılması olmak üzere Türkiye ekonomisi adına gözetilmesi ve yaygınlaştırılması gereken üretim yapısının en iyi örneklerinden birisini oluşturuyor. Konuya ulusal ölçekte bakacak olursak; son yıllarda Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 3 civarında büyüyor. Ancak Türkiye'nin orta gelir düzeyi durağanlığından çıkması ve artan nüfusuna istihdam sağlayabilmesi için daha yüksek büyüme rakamlarına ihtiyacı bulunuyor. Ekonomiyi etkileyen tüm iç ve dış meselelerden bağımsız düşünemeyeceğimiz bu süreçte, tespit ve öngörülerle şekillenen politikaların da rasyonel uygulamalar ile desteklenmesi gerekiyor. Bu kapsamda; üzerinde çalışılan yapısal reformlar ile uygulamaları arasındaki uyumluluk kritik önem taşıyor. Hukuk sisteminin ticaret ve iş hukukunda da hızlı ve sağlıklı işlemesi, eğitim sisteminin ekonomi üretimine entegrasyonu ve vasıflı insan kaynağı yetiştirme fonksiyonunu yerine getirmesi, dolaylı haksız rekabete sebep olan vergi afları yerine sürdürülebilir büyüme için kayıtlı ekonominin adil şekilde teşviki, enerji ve teknoloji transferi gibi temel üretim faktörlerinde dışa bağımlılığın giderilmesi öncelikli ihtiyaçlarımızın bazı satır başlarını oluşturuyor" dedi.

ŞİMDİ DAHA FAZLA ÇALIŞMA ZAMANIDIR
"Bunun en güncel örneğini de; Başbakanımızın 15 Ekim 2016 tarihinde açıklamış olduğu 'Milli Tarım Projesi' oluşturuyor" diyen Özkasap, şöyle devam etti: "Havza bazlı üretim modelini, ovaların korunmasını, piyasa düzeni sağlayacak mekanizmaları, ekim ve hasat zamanı desteklerini, yerli üretimi, hayvancılıkta kendi kendine yeterlilik modelini ve %50 mazot desteği verilmesini içeren "Milli Tarım Projesi"ni, temsil ettiğimiz tarıma dayalı ekonomi alanı ve iş dünyası adına destekliyor ve çok önemli görüyoruz. 2017 yılından itibaren uygulanacağı belirtilen ancak; stratejisinin, bütçesinin ve uygulama biçiminin ilerleyen günlerde ayrıntılı olarak metne döküleceği öngörülen bu projenin, zaman kaybedilmeden, mutlaka uygulanması gerektiğini düşünüyoruz." Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap şöyle konuştu: "Manisa iş dünyasının temsilcileri olarak huzur olmadan üretim, üretim olmadan ticaret, ticaret olmadan kalkınma, kalkınma olmadan da sosyal refahın olamayacağını belirtiyoruz. Ülkemizin; yakın coğrafyamızdaki kritik süreç ile son dönemde malum odakların sebep olduğu sorunların üstesinden gelmesi için ekonominin hem karar vericiler hem de uygulayıcılar tarafından hiçbir zaman ikinci plana alınmamasının gerekliliğini vurguluyoruz. Şimdi daha fazla çalışma zamanıdır."

"YENİ ASIR GAZETESİ'NİN 122.YAŞINI KUTLARIM"
Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, "Yeni Asır Gazetesi'nin 122'nci yaşını kutlayarak şöyle konuştu: "Ege Bölgesi'ni ve ülkemiz kamuoyunu ilgilendiren tüm gelişmelerin doğru, zamanında ve objektif basın kriterleriyle bizlere ulaştırılması için ekip olarak yoğun çaba harcadığını her zaman gözlemlendiğimiz, sosyal, ekonomik ve demokratik gelişimimize katkı sağlayan, Yeni Asır Gazetesi'nin 122. yaşını kutlar, üstlenmiş olduğu önemli misyonda başarılı çalışmalarının devamını dilerim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Manisa her koşulda üretmeye devam ediyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN