Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muğla,17’nci Turizm Kongresi’ne ev sahipliği yaptı

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Muğla,17’nci Turizm Kongresi’ne ev sahipliği yaptı
Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde Bodrum'da düzenlenen 17. Ulusal Turizm Kongresi'nin açılışına katıldı. Törenin açılışında konuşma yapan Vali Çiçek, turizm sektörünün bilimsel veriler ışığında ele alınacağı kongrede elde edilecek çıktıların, sadece Muğla'ya ve ülkeye değil, tüm dünyaya önemli faydalar sağlayacağına inandığını söyledi. Yemyeşil doğası, masmavi suları, bakir koyları, güvenli ortamı ile dünyaca ünlü destinasyonlara sahip olan Muğla'nın gelecek yıllarda daha fazla turiste ev sahipliği yapacağına inandığını aktaran Vali Çiçek, Muğla'nın büyük bölümünün Ege'de, bir kısmının da Akdeniz'de bulunan muhteşem bir coğrafyaya sahip olduğunu belirtti.

MARKA KENT
Muğla'nın sadece Türkiye için değil, tüm dünyanın en önemli coğrafi bölgelerinden biri olduğunu dile getiren Vali Çiçek, "Doğası, havası, sahip olduğu tarihi değerlerle çok şanslı bir il olduğumuzu düşünüyorum. Muğla, birçok farklı uygarlığa ait eşsiz tarihi ve kültürel zenginlikleri, bin 484 kilometrelik doğa harikası kıyı şeridi ile Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olma özelliğine sahip" dedi. Muğla'nın güneş, deniz ve kum üçgeninin dışında, 12 ay turizm faaliyetlerinin yapılabileceği değerleri bünyesinde barındırdığına işaret ederek, son yıllarda pek çok dizi, sinema filmi ve reklam filmine ev sahipliği yaptığını ifade eden Vali Çiçek, "Muğla'nın film platosu haline gelerek daha fazla projenin yürütülmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Film platosu ilimizin daha geniş kitleler tarafından tanınması, turizmin çeşitlenmesi anlamında ciddi bir öneme sahip" diye konuştu. "Muğla'nın, gelecek yıllarda daha fazla turiste ev sahipliği yapacağına inancım tam. Kültür turizminin yaygınlaştırılması konusunda Unesco Dünya Miras Listesi'nde ve geçici listede de yer alan Fethiye-Letoon, Tlos, Yatağan Stratonikeia, Milas-Beçin, Hekatomnos, Köyceğiz-Kaunos'un da içinde bulunduğu 10 antik kente arkeolojik ve bilimsel kazılar ve yüzey araştırmaları devam etmektedir. Her gün yeni tarihi eserler gün ışığına çıkarılmaktır. Kazılarımızın ve tarihi ören yerlerimizin dijital tanıtımı projesi çalışmaları tamamlanmak üzere. Diğer yandan inanç turizmi açısından da büyük öneme sahip Şahidi Cami ve müştemilatı, Marmaris Selimiye Cami, Milas Buharalı Muhammed Seyid-i Türbesi'ni yapılan çalışmaların ardından açılışa hazır hale getirdik. Ayrıca, il merkezinde bir bölge müzesi kurulması için çalışma başlattık. Bu projemizi hayata geçirdiğimizde Bodrum, Marmaris ve Fethiye destinasyonlarının yanında Muğla ve çevresi de kültür turizmi ile hareketlilik kazanacaktır." Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de turizm sektörünün önünü açacak çalışmalar yapmak için kongrenin önemli olduğunu söyledi. Gürün, Muğla'nın turizm sektöründe Türkiye ve dünyada parmakla gösterilen bir kent olduğunu dile getirerek, "Bizim bundan sonraki süreçte daha çok yabancı turist yerine daha çok para harcayan yabancı turisti bölgemize çekmemiz lazım. Bu yönde çalışma yapmamız gerekiyor. Bölgemizdeki güzelliklere zaten herkes hayranlıkla bakıyor. Bu güzellikleri daha iyi değerlendirmeliyiz" diye konuştu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise ilin sahip olduğu tarihi ve kültürel yapısıyla turizmin her alanına hizmet ettiğini vurgulayarak, bu nedenle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı misafirin Muğla'ya geldiğini belirtti.

"TURİZM, TÜRKİYE'NİN REKABET GÜCÜ EN YÜKSEK SEKTÖRLERİNDEN BİRİ"
Kongre Yürütme Kurulu Başkanı ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar, kongreye akademisyenlerden rekor sayıda katılım olduğunu söyledi. İlk defa 1990 yılında yapılan, her yıl değişik üniversitelerde düzenlenen kongrenin, akademisyenler ve sektörü bir araya getirmesinin en önemli özelliği olduğunu belirten Bahar, şunları kaydetti: "Turizm, Türkiye'nin rekabet gücü en yüksek sektörlerindendir. Çarpan etkisi ile birlikte turizm, makro ekonomik olarak toplamda 96 milyar dolarlık hasıla yaratmaktadır. Sektörde dolaylı ve doğrudan olmak üzere 3 milyona yakın insan istihdam edilmektedir. İleri-geri bağlantılar, tedarik zincirleri ve diğer alt sektörler de katıldığı zaman sektörden 10 milyona yakın insanın bir şekilde gelir sağlamakta olduğu öngörülmektedir." Bahar, kongrenin ülke turizminde yaşanan sorunların çözümü için farklı önerilerin getirilebilmesi açısından önem taşıdığını kaydetti. Açılış konuşmalarının ardından TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TURED Başkanı Zeki Apalı, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Oxford Brookes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Levent Altınay ve Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, sunumlarını yaptı. Kongreye, 61 üniversiteden 272 akademisyen ve 60 sektör temsilcisi katılırken, 148 bildiri yayınlanacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muğla,17’nci Turizm Kongresi’ne ev sahipliği yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN