Turizm zenginliği ve ihracat potansiyeli göz dolduruyor

Güney Ege'de yer alan Aydın, Denizli ve Muğla illeri, turizm gelirleri ve ihracat rakamlarıyla bölgenin itici gücü konumunda. Kentler, gelişmiş sanayileriyle de yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Turizm zenginliği ve ihracat potansiyeli göz dolduruyor
Aydın, geçen yıl 645 milyon dolarlık ihracatla Ege Bölgesi'nde en fazla ihracat yapan iller sıralamasında dördüncü oldu. Her geçen yıl sanayileşen Aydın'da bulunan 6 organize sanayi bölgesi yatırımcıların gözdesi. Aydın Sanayi Odası'na kayıtlı 750 faal sanayicinin yüzde 25'i ilde belli bir plan içerisinde faaliyet gösteren ASTİM, Aydın, Nazilli, Ortaklar, Çine ve Söke Organize Sanayi Bölgelerinde yer alıyor. Aydın'daki OSB'lerde sanayicilerin yüzde 60'ı doğrudan ihracat yapıyor. 200 sanayicinin ihracat yaptığı Aydın'dan yurt dışına yılda ortalama 650 milyon dolarlık ürün satılıyor. Aydın, Ege Bölgesi'nde İzmir, Manisa ve Denizli'den sonra dördüncü basamakta bulunuyor. Aydın, Ege'de ihracatın ithalatı karşıma oranı açısından da ülkenin cari açığına olumlu katkı sağlıyor.

4 MİLYONLUK İHRACAT
Aydın merkezde bulunan ASTİM OSB ve AYDIN OSB'de toplam faal 150 sanayi kuruluşunun yüzde 80'i ihracat yapıyor. Buralarda OSB doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı. İldeki OSB'lerdeki yatırımlar için 3. bölge teşvikleri ile vergi, çalışanların sosyal güvenliği, arsa tahsisi gibi konularda 5 yıla kadar önemli destek ve muafiyetler veriliyor. Aydın, elektrik üretimi ve ısınmada Türkiye'de jeotermal sahalar konusunda ilk sırada. Her ne kadar Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi dünyaca ünlü tatil kentlerine sahip olması nedeniyle turizm merkezi olarak bilinse de Muğla, tarım ve hayvancılık alanında üretimiyle, ihracatıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan illerden biri. Yüzölçümünün büyük bölümü orman olan Muğla'da, tarım arazileri en verimli şekilde değerlendiriliyor. Modern tarım araçlarının kullanıldığı Muğla'da turunçgiller, badem, pamuk, tütün, arpa, mısır, bakla, pamuk, tütün, susam, lahana, pırasa, ıspanak, patlıcan, salatalık, domates, fasulye, biber, soğan, bakla ve karnabahar başta olmak üzere her türlü ürün elde ediliyor. Yine Türkiye'de kuşkonmazın tamamı Muğla'da yetişiyor. Meyvecilikte de önde gelen Muğla'da, yılda 100 bin tona yakın zeytin toplanıyor. Zeytin üretiminin yüzde 80'i Milas'ta. Muğla'da mandalina, portakal ve limon da yetişiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm zenginliği ve ihracat potansiyeli göz dolduruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN