Yatırımcıların tercihi Uşak

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Yatırımcıların tercihi Uşak

Uşak Valisi Ahmet Okur, "Uşak tarihin her döneminde Anadolu'da yerleşim ve ticarette tercih edilen bir yer olmuştur." Yapılan son arkeolojik çalışmalar kapsamında Anadolu'daki en eski yerleşim alanları arasında yer aldığı bilinen Uşak, Ege Bölgesi'nde İzmir-Ankara karayolu üzerinde daha çok sanayisi ile ön plana çıkmış, köklü bir tarih ve medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. İklimi ve coğrafyasıyla asırlardan bu yana olduğu gibi bugün de gerek yerleşim alanı olarak, gerekse yatırımcıların tercih ettikleri bir il olarak önemini muhafaza etmektedir.

SOSYAL YAŞAM ENDEKSİNDE İKİNCİ
Huzurlu ve sakin bir il olan Uşak'a ilişkin TÜİK'in 2015 yılına ait verileri gelişmişlik ve sosyal yaşantı düzeyine ilişkin önemli bilgiler içeriyor. Buna göre, güçlü toplumsal ilişkilere, çeşitli sosyal faaliyetlere sahip olma yoluyla bireylerin sağlık, çalışma hayatı gibi diğer yaşam boyutlarını da olumlu etkileyen sosyal yaşam endeksinde İstanbul'dan sonra 0,6534 değeri ile ilk sırayı alan Uşak, kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan çalışma hayatı boyutunda 4. sırada, genel yaşam endeks sıralamasında ise 0,6485 değeri ile 6. sırada yer alıyor.

TAŞYARAN VADİSİ TABİA TPARKI
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uşak Valiliği ziyaretinde Taşyaran Vadisi'ni Tabiat Parkı ilan etti. Vadi bölgesi jeolojik açıdan ilginç ve özel bir alan. Üç bölümden oluşan yaklaşık 2 bin 500 metre uzunluğundaki vadi zemininde yürüyüş yolları, yönlendirme levhaları, seyir terasları ve asma köprüler oluşturmak istiyoruz. Bölgeye gelen ziyaretçilerin bir kaç saat bölgede zaman geçirmesini amaçlıyoruz. İzmir-Ankara karayoluna çok yakın olan bölge ilimiz için çok önemli bir turizm alanı haline gelecek.

CAM TERAS ULUBEY KANYONLARI
Ulubey Kanyonu'na kurulan "cam terasın" açılmasının ardından bölgeyi bir yılda yaklaşık 200 bine yakın kişi ziyaret etti. Ulubey kanyonları birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, içinde tarih barındıran bir bölge. Eskiden sebze ve meyve yetiştirilen bu alana 2015 yılında cam teras inşa edildi. Aynı zamanda tabiat parkı statüsü bulunan Ulubey Kanyonları cam terasla birlikte daha fazla ziyaretçi çekmeye başladı.

GERİDÖNÜŞÜM KENTİ
Uşak Yıllarca ilin lokomotif sektörleri arasında yer alan deri ve tekstil sektörü gibi geri dönüşümde başlatılan girişimlerle Uşak hızlı bir ivme yakalamıştır. Tekstil, deri ve seramikle öne çıkan Uşak sanayisi son dönemde geri dönüşümde yaşadığı doğal kümelenme ile dikkat çekiyor. Uşak sanayisi, tekstil ve iplik üretimindeki yüzde 70'lik payı ile geri dönüşümde de liderliğe aday. Tekstil telefleri dışında pet şişe, hurda oto lastiği, metal ve ambalaj atıklarının da geri dönüşümü yapılarak yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır. Uşak genelinde 87 firma, yaklaşık 70 bin ton kapasite ile geri dönüşüm yapmaktadır.
*Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde, alimünyum tozu geri dönüşümü yapan 1 firmanın yıllık kapasitesi 196 tondur. Geri kazanılmış baz yağ dönüşümü yapan 1 firmanın yıllık kapasitesi 1.620 tondur. 25 firma tekstil telefi geri dönüşümü yapmaktadır. Firmaların yıllık geri dönüşüm kapasitesi 27 bin tondur. Bölgenin toplam geri dönüşüm kapasitesi yıllık 30 bin tondur. Ayrıca bu alanda istihdam edilen kişi sayısı 640'tır.
*Deri (Karma) Organize Sanayi Bölgesi'nde, 4 firma tekstil telefi geri dönüşümü yapmaktadır. Firmaların yıllık kapasitesi 1687 tondur. 4 firma plastik ambalaj atığı, pet granül geri dönüşümü yapmaktadır. Firmaların yıllık kapasitesi 6272 tondur. 7 firma hurda pet kırma-yıkama geri dönüşümü, plastik granül, pet granül geri dönüşümü yapmaktadır. Firmaların yıllık kapasitesi 11 bin 168 tondur. 1 firma ömrünü tamamlamış lastik geri dönüşümü yapmaktadır. Yıllık kapasitesi 7565 tondur. Bölgede geri dönüşüm firmalarında 420 kişi istihdam edilmektedir.
*Organize Sanayi Bölgeleri dışında, 1 firma alüminyum tozu geri dönüşümü yapmaktadır. Yıllık kapasitesi, 297 tondur. 40 firma tekstil telefi ve ambalaj atıkları geri dönüşümü yapmaktadır. Yıllık kapasitesi yaklaşık 25 bin tondur. Firmaların yaklaşık istihdamı 500 kişidir. Uşak ikisi il merkezinde doluluk oranı neredeyse yüzde 100 olan organize sanayi bölgeleri ve Karahallı'daki üçüncü organize ile ülkede yatırımcıların en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor. Yeni yatırımcıların taleplerini karşılayabilmek, gelişmiş OSB'ler düzeyine yükselebilmek amacıyla genişleme alanları ile ilgili çalışmalar yürütülmekte, sektörel çeşitliliğin artması hedeflenmektedir. 2015'te gerçekleştirilen 225 milyon dolar ihracat 2016 Ağustos ayı itibariyle 165 milyon dolar seviyelerine gelmiştir. 16 bin 500 kişinin istihdam edildiği, Uşak ölçeğinde bir ilde 3 organize sanayi bölgesinde 3 çalışır durumda bulunan 750 sanayi kuruluşu olması demek, çok ciddi bir yatırım ve ticari hareketlilik olduğu anlamına gelmektedir. Organize sanayi bölgelerimizde tekstil, deri, geri dönüşüm, seramik sektörleri ağırlıklı yer almaktadır. Bunun yanında OSB'lerde katma değeri yüksek ürün üretimi yapan, çevreyi daha az kirleten işletmelere ev sahipliği yapmayı arzu ediyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıların tercihi Uşak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN