Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda grev İzmirliye eziyet

İzmir’de dün sabah işe gitmek üzere evlerinden çıkan İzmirlileri grev sürprizi karşıladı. İZBAN istasyonlarından geri çevrilen vatandaşlar, ek otobüs seferleriyle işyerlerine ulaşmaya çalıştı

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Ulaşımda grev İzmirliye eziyet

İZMİR Banliyö Sistemi AŞ (İZBAN) ile Demiryol-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev İzmirlilere toplu ulaşımda sıkıntılı bir gün yaşattı. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak şirketi İZBAN AŞ'nin 340 personeli, yetkili sendika Demiryol İş'in grev kararı alması sonucu dün sabahtan itibaren iş bıraktı. Makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları, bakımcıların grevi nedeniyle İZBAN hattında sistemdeki elektronik anons sistemi dışında çalışan bölüm olmadı. Ek otobüs, metro ve vapur seferleriyle sorun aşılmaya çalışıldı. Grevden haberi olmayan yolcular, geldikleri istasyonlardaki güvenlik görevlilerinden durumu öğrendi. İşe yetişme telaşındaki bazı yolcular kendilerinin durumdan haberdar edilmemesine tepki gösterdi. Metro ile İZBAN hattının kesiştiği ve aktarma noktası olan Halkapınar ve Hilal İstasyonlarıyla ilgili yapılan anonsta, bu iki istasyonun kapalı olduğu, Halkapınar İstasyonu'ndan İZBAN güzergahına kaldırılan otobüslere aktarma yapabilecekleri bildirildi.

TÜM ŞARTLARI ZORLADIK
Bu nedenle özellikle Halkapınar İstasyonu'nda olabilecek yığılma kısmen önlendi. Yolcular otobüslerle yolculuklarına devam edebildiler. İzmirlilerin grevden olumsuz etkilenmemesi için ESHOT ve İZULAŞ'ın yanı sıra İZDENİZ de gün boyu ek seferler gerçekleştirmeye başladı. Önlemlere rağmen grevden haberi olmayan pek çok İzmirli, gidecekleri yere geç kaldı. Demir Yol İş Sendikası İzmir Şube Bakanı Hüseyin Eryüz, "Grev kararını arkadaşlarımızın geçim sıkıntısı çekmeleri, yoksulluk sınırına yakın ücret almaları nedeniyle aldık" dedi. İZBAN AŞ'den yapılan yazılı açıklamada ise toplu sözleşme görüşmelerinin geç saatlere kadar sürdürüldüğü belirtilerek, "Kurumumuz, son tur görüşmede uzlaşma sağlamak ve grev döneminde kentte ve çalışanlarımızda yaşanabilecek sıkıntılı ortamı önlemek adına tüm şartları bir kez daha zorlayarak ilave ücret artışı teklifi yapmıştır. Demiryol-İş Sendikası, son teklifimizi de kabul etmeyerek grev yapma kararında ısrar etmiştir" denildi.

ÖNEMLİ VE YÜKSEK BİR ZAM
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da "Yüzde 15 zam Türkiye koşullarında önemli ve yüksek bir zamdır... Bir daha görüşme olmayacak diye bir şey söz konusu değil. Ancak '2 puan daha ver' şeklinde bir görüşme olmaz. Artık greve çıkılmıştır. Sendika yüzde 15 zammı kabul ederek imzalamak kaydıyla sözleşme yapılabilir. Bunun dışında zam vermek Türkiye'deki bütün dengeleri bozacaktır. Yaşayacaklar, görecekler. Bir süreç geçecek. Biz toplu ulaşım görevimizi yapıyoruz. Onlara da bir an evvel yüzde 15 zammı kabul ederlerse kendi lehlerine olacağını iletmek istiyorum" diye konuştu. Kocaoğlu, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için otobüs ve vapur seferlerinin de arttığını belirterek, "Aksayan yerleri düzenleyeceğiz, daha da rayına oturacak. Hemşehrilerimden dileğim; biraz daha yola erken çıkarak sabah trafiğindeki yoğunluğu zamana yaymaları"diye açıklama yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda grev İzmirliye eziyet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN