Barajlarda su oranı ciddi ölçüde azaldı

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Barajlarda su oranı ciddi ölçüde azaldı

DSİ Bölge Müdürü Çelenk, İzmir’e su sağlayan barajların doluluk oranının düştüğünü ancak eylem planlarının hazır olduğunu söyledi

İzmir'e içme suyu sağlayan barajlardan Balçova Barajı'nın doluluk oranı yüzde 10.27'ye düştü. Diğer baraşlardaki su düzeyi de azalırken, DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk, endişeye gerek olmadığını vurgulayarak, "Su mühendisliğinde yılbaşı 1 Ekim'dir. 1 Ekim'de yağmur yağmasa da önümüzdeki günlerde yağış bekliyoruz" dedi.

ÖNLEMLER ALINIR
Kuraklık eylem planları olduğunu belirten Çelenk, şöyle devam etti: "Herhangi bir ihtiyaç geliştiğinde bu planları devreye sokarız. Bu planlar o andaki duruma göre belirlenirler. Doluluk oranlarına göre değişik önlemler uygulanır. Bu önlemlerin içinde vatandaşlara suyun ekonomik kullanımı duyurusu yapılır, tarımda ona göre planlama yapılır." İzmir'in su ihtiyacı Tahtalı, Balçova, Ürkmez, Güzelhisar, Gördes ve Alaçatı Kutlu Aktaş barajlarından ve yer altı kaynaklarından karşılanıyor. Yaz aylarında yoğun su kullanımı ve aşırı sıcaklar nedeniyle meydana gelen buharlaşma nedeniyle barajların su oranlarında düşüşler görüldü. Balçova Barajı'nda bulunan su miktarı yüzde 10.27 seviyelerine geriledi. Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı'nda seviye yüzde 16.06 iken, Tahtalı Barajı'nda yüzde 50.20, Ürkmez Barajı'nda yüzde 41.96, Güzelhisar Barajı'nda ise yüzde 71.51 seviyesinde ölçüldü. Gördes Barajı'nda ise bakım çalışması devam ettiği için henüz su yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barajlarda su oranı ciddi ölçüde azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN