Grevde ısrar İzmirliye çile oldu

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Grevde ısrar İzmirliye çile oldu

İZBAN grevi dolayısıyla trenlerin çalışmaması ulaşımı sekteye uğratıyor. AK Partili Doğan, Bakanlığın devreye girmesiyle ciddi ücret artışı sağlandığını ancak sendikanın teklifi geri çevirdiğini söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İZBAN işçilerinin maaşlarının artırılması için Ulaştırma Bakanlığının devreye girdiğini ancak 300'ü aşkın çalışanın maaşında ciddi oranda iyileştirme yapılması teklifini Demiryolİş Sendikası'nın kabul etmediğini söyledi. İZBAN'da önceki gün sabah itibarıyla başlayan grevin taşıt yollarında yoğun trafiğe, vapur iskelelerinde izdiham manzaralarına, otobüs duraklarında yığılmalara sebep olduğunu belirten Doğan, "Çalışanların çıkarları ve hakları konusunda mücadeleyi sonuna kadar desteklemekle birlikte hemşehrilerimizi mağdur eden, İzmirlileri yolda bırakan, işe geç kalmalarına neden olan bu sürecin bir an önce barış içerisinde son bulmasını temenni ediyoruz. Son görüşmelerde Ulaştırma Bakanlığı'nın da devreye girmesiyle birlikte 300'ü aşkın çalışanımızın maaşlarında önemli oranda iyileştirme yapılması yönünde karar alınmıştır. Ancak ne yazık ki, İZBAN yönetiminin tüm bu iyi niyetine karşın, Demiryolİş Sendikası tarafından öneriler kabul görmemiş, yine anlaşma sağlanamamıştır" dedi. Doğan, Türkiye'deki birçok devlet kurumuna göre oldukça iyi koşullar içeren yüzde 15'lik zam teklifini kabul etmeyen sendikanın grev ısrarını sürdürdüğünü belirterek şöyle devam etti:

SAĞDUYULU OLUN
"Vatandaşlarımızı mağdur eden bu sürecin en az kayıpla atlatılmasını diliyor, iş barışının sağlanması için herkesin elini vicdanına koyması için çağrı yapıyoruz. Buradan yetkili sendikaya da kararını gözden geçirmesi için bir kez daha çağrıda bulunarak, kentimizde ulaşımın normale dönmesi için gerekeni yapmalarını diliyoruz. Hak mücadelesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu hatırlatmakla birlikte, vatandaşlarımızı mağdur edecek eylemlerden kaçınılmasını ve bu süreçte sağduyulu davranılmasını temenni ediyoruz." Alsancak Garı İZBAN İstasyonu önünde "Bu işyerinde grev var" pankartının altında açıklama yapan Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Hüseyin Ervüz ise "Bu süreç maalasef Belediye ve İZBAN yönetimi tarafından çok farklı yönetildi. İzmir halkına bu işin müsebbibi olmadığımız belirtmek istiyoruz. Biz bu işin kötü tarafı değiliz" dedi.

DURAKLARDA İZDİHAM
8 Kasım'da güne İZBAN'daki grevle başlayan ve kara kara ne yapacağını düşünen İzmirliler, grevin ikinci günü daha tedbirli davrandı. Grevden haberdar olan vatandaşlar, okul ve işyerlerine gitmek için her zamankinden biraz daha erken yola koyuldu. Menemen'de oturup, Çiğli, Karşıyaka, Bornova ve Konak yönüne gidenlerin pek çoğu işyerlerine geç kalmamak için özel otomobillerini ya da toplu taşıma araçlarını tercih etti. Hal böyle olunca şehir içindeki trafik yükü de arttı. Okul ve işyerine gitmek için her zamanki saatte duraklara çıkan vatandaşlar ise otobüs duraklarında yoğunluk oluşturdu. Vapur iskeleleri ve otobüs duraklarında da yine yığılmalar oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grevde ısrar İzmirliye çile oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN