Grev uzadıkça mali faturası da büyüyor

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Grev uzadıkça mali faturası da büyüyor
Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklığındaki İZBAN'da 4 gündür süren grevin mali boyuta da ortaya çıktı. Egeli Sabah muhabirinin edindiği bilgiye göre İZBAN'DA günde yaklaşık 300 bin yolcu taşınıyor ve elektonik ücret toplama sisteminden yolcu başına 1 lira alınıyor. İZBAN hattında günlük ciro 300 bin lira olarak hesaplanıyor. 8 Kasım'da başlayan ve halen devam eden grevin faturası şimdiden 1 milyon 200 bin lirayı buldu. Kentin 80 kilometrelik kuzey-güney hattında Aliağa-Torbalı arasında sefer yapan İZBAN hattı toplu ulaşımın omurgasını oluşturuyor. İZBAN trenlerinin çalışmaması zaten yükü ağır olan taşıt yollarında yoğunluğun daha da artmasına, seferler artırılsa da otobüs, metro ve vapurlarda yığılmalar oluşmasına sebep oluyor. Toplu ulaşımdaki mevcut sıkıntılara İZBAN grevinin de eklenmesiyle İzmirlilerin özellikle işe gidiş gelişlerde yaşadığı sıkıntı daha da arttı.

YOLCU BAŞINA 1 LİRA
4. gününü dolduran grevin vatandaşa yaşattığı zorlukların yanında, kamu kurumlarının ortaklığındaki şirkete verdiği mali zarar da netleşmeye başladı. İşletmeciliğini ESHOT Genel Müdürlüğü'nün yaptığı elektronik ücret toplama sisteminden yolcu başına 1 lira ücret alan İZBAN'da günlük ciro kaybının 300 bin lira civarında olduğu belirtildi. Trenlerin 4 gündür çalışmadığı dikkate alındığında kayıp 1 milyon 200 bin lirayı buldu. İZBAN yönetimi ile Demir Yol İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sonuçlanmaması halinde zararın daha da büyüyebileceği ifade edildi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin yüzde 50 ortaklıkla kurduğu İZBAN'da 300'den fazla çalışanın örgütlü olduğu Demir Yol İş Sendikası ile şirket yönetimi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 7 Kasım akşamı Ulaştırma Bakanlığı bürokratları ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da devreye girdi ve şirketin sendikaya sunduğu ücret artışı oranları daha da yükseltildi. Kocaoğlu, sendikaya verilen yüzde 15'lik ücret artışı teklifini "iyinin de üzerinde bir rakam" diye niteledi. Bu teklifi greve gidilmemesi için yaptıklarını anlatan Kocaoğlu, İZBAN çalışanlarının işlerinin başına dönmesini umduğunu belirtti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin ciddi bir ücret artışı teklifi sunduklarını ancak sendikanın grevi tercih ettiğini söyledi. Sendika yetkilileri ise İzmirlileri mağdur etmek istemediklerini ancak talepleri karşılanana kadar grevde kararlı olduklarını belirtti.
Erhan GÜRCANER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grev uzadıkça mali faturası da büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN