Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir gerekirse nereden ayrılsın?

CHP’li Yiğit’in, “Biz Avrupalı olmaya hazırız. Bunlarla yaşanmaz. Gerekirse İzmir ayrılsın” sözü ortalığı karıştırdı. Bu sözlerin açıkça bölücülük olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 18.11.2016
İzmir gerekirse nereden ayrılsın?

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit'in Kayseri'de yaptığı "Bunlarla yaşanmaz. Biz Avrupalı olmaya hazırız. Biz bazen diyoruz ki gerekirse İzmir ayrılsın" açıklamısına AK Parti tepki gösterdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, CHP'li Yiğit'in sözlerine ilişkin, "Karış karış zorluk, yokluk içinde kazanılan vatanımız bir bütündür. Yiğit'in açıklamaları bu anlamda İzmir'imiz için kabul edilemez. Tarih bilincinden ve milli duygulardan yoksun olduğuna ihtimal vermek istemediğimiz Sayın CHP'li vekilin bu talihsiz açıklamasından geri dönmesini bekliyoruz" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise Türkiye'nin düşmanlarının ve bölücü odakların değirmenine su taşıyan bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Kaya, kuruluşun ve kurtuluşun simgesi olan İzmir'in Kurtuluş Savaşı'nın ateşini yakan kent olduğunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyeti kurarken bütün önemli mesajlarını İzmir'den duyurduğunu anımsattı.

AKLINI VERMİŞ
İzmir'in emperyalizme karşı direnişin, işgale karşı dik duruşun simge kenti olduğunu vurgulayan Kaya, şu görüşlere yer verdi: "Bu açıklamalar, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkan herkesi incitmiştir. Biz CHP'nin HDP'nin sırt dayanağı olmaktan vazgeçmesini beklerken, kendileri tavır ve eylemleriyle HDP'yi gölgede bırakır olmuşlardır. Türkiye'nin düşmanlarının ve bölücü odakların değirmenine su taşıyan bu açıklama kabul edilemez. İzmir kuruluşun ve kurtuluşun simge kentidir. Anadolu coğrafyasından, Anadolu'nun kadim şehri ve mihenk taşı İzmir'i kopartmak düşüncesi tam anlamıyla bölücülüktür. Sayın Yiğit, bu açıklamasıyla düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin'in, şanlı bayrağımızı göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin'in ruhunu incitmiştir. Görüyoruz ki Sayın Yiğit aklını ve kalbini Avrupalılara vermiş. Kendisine tavsiyem, aklını ve kalbini önce Anadolu'ya vermesidir. Türkiye'nin milletvekili, 'Önce Türkiye' demeli. Çok meraklıysa gitsin, Avrupa Birliği'nin vekili olsun. CHP, Türkiye'nin düşmanlarının değirmenine su taşımanın da ötesinde, bu açıklamayla onların safına geçtiğini cümle aleme ilan etmiştir. Bu hiçbir yurttaşımızın ve İzmirli hemşehrimizin aklına gelmeyecek bir düşüncedir. İzansızlıktır. Sayın Yiğit'in bu hezeyanlarına İzmirli hemşehrilerim en güzel cevabı verecektir." AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan ise Yiğit'in sözlerine tepki göstererek bu açıklamanın vatanın bölünmez bütünlüğüne aykırı olduğunu savundu. Kalkan, Yiğit'in sözlerinin bazı CHP'lilerin bilinçaltında yatan "bölücülük duygusunu" ortaya çıkarttığını iddia ederek, şu değerlendirmede bulundu: "Ülkemizin dört bir yanından, kadirşinas hemşehrilerimizin yaşadığı nezaket ve hoşgörüsüyle dünya tarihine geçmiş İzmir'imizi ülkemizden ayırarak, yıllardır bizlere zulüm eden mensuplarının teröre destek olduğu Avrupa Birliği'ne girmesini istemek nedendir? Bu ifade şaşırtıcı ve akıllara durgunluk verici bir ifadedir. Herhalde şaşırmış olmalı, çünkü normal ve aklıselim bir insanın böyle bir açıklama yapmış olacağını düşünmüyorum. Yiğit bu açıklama ile Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kutsal emaneti olan Cumhuriyetimize ve Misakımilli sınırlarımıza da saygısızlık yapmıştır. Bu açıklama bazı CHP'lilerin bilinçaltında yatan bölücülük duygusunu da apaçık ortaya çıkartmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir gerekirse nereden ayrılsın?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN