2 ihtisas fuarını rakibine kaptırdı

İzmir Büyükşehir’in şirketi İZFAŞ, üç yıldır düzenleyemediği Plastik ve Ambalaj Fuarı ile Oto Show Fuarı’nı TÜYAP’a devretti. Tekne ve yat imalatı sektörüne yönelik fuar da gelecek yıla ertelendi

Giriş Tarihi: 19.11.2016
2 ihtisas fuarını rakibine kaptırdı

Yönetim kadamesinde taşların bir türlü yerine oturtulamadığı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ, üç yıldır düzenleyemediği iki ihtisas fuarını bu alanda faaliyet gösteren İstanbul menşeili TÜYAP'a devretmek durumunda kaldı. Oto Show Fuarı ile Plastik ve Ambalaj Fuarları yine İzmir'de yapılacak. Ancak İZFAŞ değil TÜYAP organize edecek. Ayrıca yine bir başka önemli ihtisas fuarı Boat Show da pazarlama konusundaki aksaklıklar yüzünden ertelendi. Ambalaj, plastik ve kauçuk teknolojisi sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getiren Plastech Fuarı son olarak 2013'te yapılabildi. Geçen 3 yılda yeterli pazarlama ve satış sağlanamadığı için fuar yapılamadı. Oto Show Fuarı da benzer sebeplerle üç yıl boyunca organize edilemedi. Satış ve pazarlama gerektiği gibi yapılamayınca holler boş kaldı. Pazarlamanın yetersiz kalması, fuarlardan sorumlu İZFAŞ yöneticilerinin sık sık değişmesi, şirket içi çekişmeler, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların fuara ilgi göstermemesine neden oldu. İZFAŞ, bu fuarları yeniden düzenlemek için çaba harcamak yerine kolay yolu seçti ve çareyi TÜYAP'a devretmekte buldu. İZFAŞ'la TÜYAP arasında temmuz ayında imzalanan sözleşme uyarınca daha önce İZFAŞ tarafından organize edilen 2 fuar da TÜYAP'a devredildi. Eylül ayında çalışmalara başlayan TÜYAP, kitap fuarından sonra İzmir'deki ikinci fuarı olma özelliği taşıyan Oto Show Fuarını 18- 23 Ekim arasında Gaziemir'deki Fuar İzmir'de gerçekleştirdi.

BOAT SHOW ERTELENDİ
Tekne ve yat imalatçıları sektörüne yönelik Boat Show da diğer iki fuar gibi pazarlama ve satış konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle geçen yıl yapılamadı. Ertelenen Boat Show'un gelecek yıl yapılıp yapılamayacağı da merak konusu oldu. TÜYAP Genel Müdürü İlhami Ersözlü, Egeli Sabah'a açıklamada, Plastech Fuarı'nın adının Plastbak olarak değiştirildiğini belirterek, "TÜYAP çatısı altında ilk plastbak fuarını, Nisan 2017'de düzenleyeceğiz. İZFAŞ'la imzaladığımız anlaşma uyarınca Oto Show ve Plastech Fuarlarını 8 yıl boyunca biz düzenleyeceğiz. Bunu yaparken İZFAŞ'tan da destek alacağız. Bundan sonrada bir terslik çıkmaz, ekonomik dinamikler yerine oturursa İzmir'de daha güçlü fuarları hayata geçireceğiz. TÜYAP olarak ülke genelinde yılda 90 civarında fuar yapıyoruz. 36 yıldır bu sektördeyiz Türkiye'de fuarcılık sektöründe 1 numarayız. Şu anda Türkiye'de fuarcılık sektöründe 202 şirket var. Sektörün lideri konumundayız. Aynı gemideyiz. Bu geminin içinde hepimize bir görev düşüyor. Biz üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz" diye konuştu. Diğer yandan İZFAŞ'tan yapılan açıklamada, genel müdür yardımcısı Hasan Tunçağ ile Fuarlar Müdürü olan eşi Eda Dalçam Tunçağ'ın kurumla ilişiğinin kesilmesine, yurt dışı iş seyahatlerinden getirilen faturaların yol açtığı iddiasının doğru olmadığı savunuldu. Egeli Sabah'ın ulaştığı kuruma yakın kaynaklar ise yolların ayrılmasında fatura krizinin önemli bir etken olduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 ihtisas fuarını rakibine kaptırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN