Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsan otoparkçıya nefes aldırılmayacak

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Korsan otoparkçıya nefes aldırılmayacak

İzmir polisi, sürücülerin korkulu rüyası haline gelen korsan otoparkçılara yönelik özel ekip kurdu. Haklarında işlem yapılan bu kişiler 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak

İzmir'de giderek artan trafik yoğunluğuna ve araç sayısının çoğalmasına karşılık, otopark sayısının yerinde saymasını fırsat bilen korsan otoparkçılarla mücadele artık daha etkin yapılacak. Vatandaşlardan gelen yoğun şikayetleri değerlendiren Emniyet Müdürlüğü, korsan otoparkçılarla mücadeleye yönelik özel polis ekibi oluşturdu. Sivil görev yapan polis ekipleri, haksız kazanç sağlayan korsanları tespit ederek işlem yapıyor. Son iki yılda toplam 198 korsan otoparkçı tespit edildi. Haklarında işlem yapılan korsan otoparkçılar 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Özellikle Alsancak Gül Sokak, Birinci ve İkinci Kordon, Çankaya, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nin önü başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarında vatandaşlardan kanun dışı şekilde para toplayan korsan otoparkçılar hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 79. maddesine göre işlem yapılıyor. Trafik Denetleme Şube Müdürü Şamil Özsağulu, artan cezalara rağmen kolay yoldan para kazanmaktan vazgeçmeyen ve bunu alışkanlık haline getiren korsan otoparkçılarla mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürdüklerini belirtti.

VATANDAŞ PARA VERMESİN
Şamil Özsağulu, "Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmesine yönelik Trafik Denetleme Şubesi olarak denetimlerimize aralıksız devam ediyoruz. Bu noktada vatandaşlarımızın da bize destek olmalarını istiyoruz. Kanunların uygulanmasında ve mevcut kanunlara aykırı hareket edenlere karşı yürütülen tüm çalışmalarda olduğu gibi, polis-halk ilişkileri ön plana çıkıyor. Korsan otoparkçılarla karşılaşan vatandaşlarımız o kişilere herhangi bir ödeme yapmasın. Araçlarını bu kişilerin gösterdiği yerlere park etmeden o bölgeden uzaklaşıp hemen 155'i arasınlar. Biz 155'e gelen ihbarları titizlikle değerlendirip gereğini yapıyoruz. Vatandaşpolis işbirliği ile başarılı olabiliriz" dedi. Daha önceden hakkında işlem yapılan korsan otoparkçıların sadece para cezası ile kurtulduğunu ifade eden Özsağulu, "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 79. maddesinde yapılan değişiklikle artık yetkisi olmadığı halde vatandaşlardan park ücreti talep edenler yargılanmaya başlandı. 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemeye çıkacaklar. Hapis cezası ihtimali korsan otoparkçılığı azaltacaktır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan otoparkçıya nefes aldırılmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN