Bizim çocuklarımız tecavüzcü değil

Hilal’deki Romanlar cinsel istismar suçlarına yönelik düzenlemeyi dört gözle bekliyor. Tecavüzcü olmadıklarını belirten Romanlar kendilerini savunmayan CHP’li Purçu’ya kızgın

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Bizim çocuklarımız tecavüzcü değil
İZMİR'DEKİ Hilal Mahallesi'nde yaşayan Roman vatandaşlar, cinsel istismar suçlarına yönelik kanun teklifine karşı çıkan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu'ya tepki gösterdi. Aralarından çıkan ve kendileri gibi Roman olan Purçu'nun "sapık ya da tecavüzcü" olmadıklarını bildiği halde, haklarını savunmadığını belirten Hilal Mahallesi sakinleri, bu tasarının bir an önce kanunlaşmasını bekliyor. Mahallede küçük yaşta evlililik yüzünden eşleri ya da oğulları hapiste olan 30 aile var. hakkımız helal değil Mahalle Muhtarı Süleyman Pekgöçen, tasarıya muhalefet eden Purçu'ya haklarını helal etmediklerini belirterek, "Bu yasa çıkarsa, bizim mahallemizden çok sayıda mağdur hapisten çıkacak ya da hapse girmekten kurtulacak. Bu bizim töre gerçeğimiz, küçük yaşta kızlarımız ve erkeklerimiz evleniyor. Ancak yıllar sonra cezalar kesiliyor ve teker teker hapse giriyorlar. Bu gerçeği bilen sayın CHP'nin İzmir Milletvekilinin çıkıp bir laf söylememesi, üstelik muhalefet yapması kendine ters düştüğünü gösteriyor. Hakkımızı helal etmiyoruz" dedi. Ayakkabı imalatı işinde çalışan Elmas Toprakdağ, eşi Meltem'le birbirlerini severek ve ailelerinden onay alarak evlendiklerini anlattı. İki çocuk babası Toprakdağ, 7 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmiş. 8 yıl 4 hapis cezasına çarptırılan Toprakdağ, Yargıtay bu cezayı onadığı takdirde, yasa çıkmazsa yeniden cezaevine girecek. Eşinin sapık değil, iki çocuğunun babası olduğunu belirten Meltem Toprakdağ ise "Bu yasa sadece bizim gibi mağdurlar için. Ben de bir kadın olarak sapıklara af filan çıkmasına karşıyım. Lütfen sapla saman karışmasın" diye konuştu.

CHP'LİLER ZİYARET ETSİN
CHP Milletvekili Özcan Purçu'ya isyan eden mahalle sakinlerinden Çiğdem Telkıvıran da oğlu Haktan Telkıvıran'ın halen cezaevinde olması sebebiyle perişan vaziyette olduklarını söyledi. Hizmetçilik yaparak gelinine, iki torununa ve cezaevindeki oğluna baktığını belirten Telkıvıran "Bu yasaya karşı çıkanlar başta CHP'liler bir zahmet gelsin bizi ziyaret etsin. Oturdukları yerden kahramanlık yapmasınlar. Biz her gün ölüyoruz, evlerimizde hapisiz. Lütfen bizlere yardımcı olun"dedi.

BİLMEDEN AHKAM KESMEYİN
20 yaşındaki Sabriye Altaş, cinsel istismar suçundan 5,5 yıl hapis cezasına çarptırılan eşinin halen cezaevinde olduğunu anlattı. Altaş, "Kocam 2 yıldır cezaevi köşelerinde. İki çocuğumla perişan haldeyiz" dedi. Gelini ve torunlarıyla zor şartlar altında hayat mücadelesi verdiklerini dile getiren anne Yeşim Altaş da "Bu yasayı çıkaran herkesten Allah razı olsun. Oturdukları yerden ahkam kesmesin kimse. Sapık ve tecavüzcüleri assınlar ama bizim çocuklarımızla o sapıkları aynı tutmasınlar" diye konuştu.

BU YASA KAVUŞMAK DEMEK
Yasa tasarısı hazırlandığını öğrenince büyük mutluluk duyduklarını belirten Cemal Mantar 'Bu yasa bizim çocuğumuza kavuşmamız demek. Torunlarımızın babalarına kavuşması demek, gelinimizin kocasına kavuşması demek. Bunları söyleyince herhalde birileri neyi kastettiğimizi anlamıştır. Bu çocuklar sapık değil, tecavüzcü değil. Bunlar birbirlerini seven çılgın aşıklar. Evet küçük yaşta evlenmesinler doğru, ama birbirlerini seviyorlar ya izin verilecek ya da kaçıracak. Bu daha kötü sonuçlar doğuruyor. Bunu Özcan Purçu da iyi biliyor. Ancak bizim sesimizi duyuracağına muhalefet yapıyor. Yakıştıramadık, sayın Purçu kendisinin kim olduğunu ve bizim yaşam tarzımızı sanki bilmiyor"dedi. Anne Gülcan Mantar da "Lütfen bir an önce oğlum İlker eşine Nimet'e ve bize kavuşsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim çocuklarımız tecavüzcü değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN