Bir yeri temizlerken başka yeri kirletmeyin

Çevre İl Müdürlüğü ekipleri, İZSU’nun balçığı ayrıştırmadan denize döktüğü bölgede inceleme başlattı. İl Müdürü Varan, Egeli Sabah’ta yer alan haberi ihbar kabul ettiklerini dile getirdi

Giriş Tarihi: 23.11.2016
Bir yeri temizlerken başka yeri kirletmeyin
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Büyükşehir Belediyesi şirketi İZSU'nun, Meles Çayı'ndan çıkarılan balçığı ayrıştırmadan Hekim Adası açıklarında denize dökmesine ilişkin inceleme başlattıklarını bildirdi. Egeli Sabah'taki "Belediye denizi balçıkla sıvadı" başlıklı haberi ihbar kabul ettiklerini belirten Varan, İZSU'nun söz konusu çalışma için müdürlüklerinden daha önce izin aldığını ancak bunun dışında bir uygulamaya izin verilemeyeceğini söyledi. Herkesin görevini tam yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Varan, "İZSU çalışma öncesi ilgili kurumlara başvurarak izinleri almış. İZSU Genel Müdürlüğü orada adığı iznin dışında bir şey yapıyorsa buna müsaade etmemiz mümkün değil. Arkadaşlarımız konuyu yerinde inceliyor. Hazırlayacakları rapora göre hareket edeceğiz" diye konuştu.

SUİSTİMAL EDİLMEMELİ
"Ben Büyükşehir Belediyesiyim. Her şeyi yaparım" mantığı ile hareket etmenin doğru olmadığını kaydeden Varan, "Tabii ki İZSU Genel Müdürlüğü aldığı izin doğrultusunda orada çamur depolaması yapacak. Ama bunu yönetmeliklere uygun şekilde yapacak. Çevreyi koruma ve kullanma dengesine göre orada depolama yapacak. Kimsenin bir yeri temizleyeyim derken başka bir yeri kirletme hakkı yok" diye konuştu. Varan, İZSU Genel Müdürlüğü'nün gelen şikayetler üzerine bu işlemi durdurduğunu ifade ederek, "Herkes görevini yapacak. Ama görev yaparken de kimse kimseyi suistimal etmeyecek. Burada yapılan bir çalışma var. Meles Deresi kokuyor. Yıllarca siz yazdınız biz de belediyeyi tedbir alması yönünde sıkıştırdık. Hatta idari yaptırım bile uyguladık. Belediye şimdi burasını temizleyip kokuyu gidermek için çalışma başlattı. Buradan çıkan balçık çamur bir yerde depolanacak. Ama bunu yasa ve yönetmeliklere uygun yapacak" dedi. İZSU'nun, Meles Çayı'ndan çıkarılan balçığı ayrıştırmadan Hekim Adası açıklarında denize dökmesi, yoğun çöp birikmesine sebep olunca balıkçılar, avlanamaz hale geldiklerini belirterek, isyan etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yeri temizlerken başka yeri kirletmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN