Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastane misafirhane niyetine kullanılmış!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nin Başhekimi Pedükcoşkun’un, bakıcısı ameliyat edilince Alzheimer hastası yaşlı kayınvalidesini 7 ay süreyle hastanede misafir ettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Hastane misafirhane niyetine kullanılmış!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Eşrefpaşa Hastanesi'nin Başhekimi Serdar Pedükcoşkun'un Alzheimer hastası kayınvalidesi Mübeccel Tobul'u (86) aylarca hastanenin yoğun bakım ünitesinde ağırladığı belirlendi. Durum, "Yoğun bakımda yer yok" denilen bir hasta yakının şikayeti üzerine ortaya çıktı. 42 yaşındaki Reyhan Şap, 25 Eylül'de rahatsızlanan gelinini Eşrefpaşa Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırmak istedi. Hastane yetkilileri Şap'a yoğun bakım ünitesine dışarıdan hasta alamadıklarını ve ayrıca yer olmadığını söyledi. Şap, yaptığı araştırmada 10 kişilik yoğun bakım ünitesinin boş olduğunu öğrenince Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) şikayette bulundu. Şap şikayet dilekçisine, "25 Eylül 2016'da hastama yoğun bakım gereksinimi oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesine götürmek istedim. Ancak oradaki yoğun bakıma sadece kendi hastalarının alındığını, nöbetçi doktorun da biyokimya ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanı olduğunu öğrendim. Burada mağduriyetim şudur. Neden hastamı belediye hastanesinin yoğun bakım ünitesine yatıramıyorum? Neden bu hastanede yoğun bakımda enfeksiyon ve biyokimya uzmanları nöbet tutuyor? İzmir halkı olarak Eşrefpaşa Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nden Sağlık Bakanlığı aracılığıyla faydalanmak istiyoruz. Usulünce nöbet tutulmasını İzmir halkı olarak istiyoruz. Başbakanlık'tan ricamız hastanenin daha güzel işletilmesidir" diye yazdı.

CHP'LİLERE KOLAYLIK İDDİASI
Şikayetten iki hafta sonra Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Başhekimliği'nden Reyhan Şap'ı arandı. Hastane yetkilileri telefonda Şap'a, "Hastanızı ne zaman isterseniz getirin yatıralım. Ortaya çıkan bu durumdan dolayı özür dileriz. Hastanemizin kapısı size her zaman açık" dedi. Hastane yetkilileri ayrıca Şap'tan özür ziyaretine gidebilmek için adresini istedi. Ancak Şap adresini vermedi. Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan Şap, "Bize haksızlık yapıldı. Hastamı boş yer olmasına rağmen yatırmadılar. Daha sonra Hastane Başhekimi Serdar Pedükcoşkun'un Alzheimer hastası kayınvalidesi Mübeccel Tobul'u hastanenin yoğun bakım ünitesine yatırdığını öğrendim. Bakıcısı ameliyat olduğu için kayınvalidesini hastaneye almışlar. Alzheimer hastalarının yoğun bakım ünitesinde bakılmasına gerek olmadığını herkes biliyor. Normal serviste yatabilirler. Başhekim yoğun bakımı kayınvalidesi için otel gibi kullanmış. Hastanede CHP'lilerin yakınlarına kolaylık sağlanıyor. Sıradan vatandaşa haksızlık yapılıyor" dedi. Şap, hijyen endişesiyle zaman zaman başka hiçbir hastanın da yoğun bakım ünitesine alınmadığını öğrendiğini de söyledi. Egeli Sabah'ın yaptığı araştırmada, Hastane Başhekimi Pedükcoşkun'un kayınvalidesinin 27 Nisan 2016 tarihinden kasım ayı ortalarına kadar hastaneye 19 kez yatışının yapıldığı görüldü. Bu sürecin büyük kısmının yoğun bakım ünitesinde geçtiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastane misafirhane niyetine kullanılmış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN