Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.5 milyon kişiye su

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir İçmesuyu Projesi’nin 2. aşamasında sona doğru gelindiğini ifade etti. Eroğlu, “Bu proje ile 1 milyon 500 bin kişiye içmesuyu temin edilecek” dedi

Giriş Tarihi: 2.12.2016
1.5 milyon kişiye su
Orman ve Su işleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir'in 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İzmir İçmesuyu 2. Merhale Projesi'nde sona yaklaşıyor. Proje kapsamında İzmir İçmesuyu 2. Merhale Projesi'nin su kaynağı olan ve 2009 yılında tamamlanarak hizmete açılan Gördes Barajı'nda 450 milyon metreküp su depolanarak İzmir'e yılda 59 milyon metreküp içmesuyu temin edilecek.

"EL ATTIK"
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu İzmir İçmesuyu Projesi ile 1 milyon 500 bin kişiye içmesuyu temin edileceğini belirterek şöyle konuştu: "DSİ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında varılan mutabakata göre İçmesuyu İsale Hattı ile İçmesuyu Arıtma Tesisi'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmesine karar verilmişti. Ancak projenin bir an evvel bitirilmesi için biz de elimizi taşın altına koyduk ve isale hattının inşaatının DSİ vasıtasıyla yapılmasını sağladık. Yakın zamanda hizmete alacağınız tesisimiz şimdiden İzmir'imize ve ülkemize hayırlı olsun." Projenin ilk ayağı olan 35 kilometre uzunluğundaki "İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 1. Kısım" inşaatı 10 Ekim 2010'da hizmete açılırken projenin ikinci ayağı olan yaklaşık 65 kilometrelik bölümü kapsayan "İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 2. Kısım" inşaatı da geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Projenin son ayağı olan Kavaklıdere İçmesuyu Arıtma Tesisi'nden alınacak suyu Bornova ve Buca depolarında iletecek "İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 3. Kısım" inşaatında ise son aşamaya gelindi. "İzmir İçmesuyu sale Hattı 3. Kısım" işi muhtevasında 17 kilometrelik isale hattı ve 3 metre çapında bin 900 metre tünel ve 20 bin metreküp kapasiteli Bornova dağıtım deposu inşaatında sona gelindi. Bugün itibariyle dağıtım deposu, tünel inşaatı ve iletişim hattı borularına ait tüm imalatlar büyük oranda tamamlanırken tesisin önümüzdeki ay içinde hizmete alınması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.5 milyon kişiye su
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN