Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP’li başkana soruşturma izni

Güzelbahçe’de 7 ayrı yapıda imar usulsüzlüğü tespit edildi. İçişleri Bakanlığı rapor üzerine Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve 3 bürokratı hakkında soruşturma izni verdi

Giriş Tarihi: 3.5.2017
CHP’li başkana soruşturma izni
İçişleri Bakanlığı müfettişleri, şikayet üzerine Güzelbahçe'de imar uygulamalarından ruhsatlandırmalara kadar farklı konularla ilgili iddiaları araştırdı. İnceleme sonucunda Güzelbahçe Belediyesi'nin 7 ayrı yapıda 'imar usulsüzlüğü' yaptığı ortaya çıktı. Hazırlanan rapor doğrultusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Yapı Kontrol ve Zabıtadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Günay, Yapı Kontrol Müdürü Özkan Tukaç ve Zabıta Müdürü Sezgin Kuş hakkında, yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesi ile soruşturma izni verdi. Başmüfettişlerinin yaptığı ön inceleme sonucunda Güzelbahçe sahilinde yer alan ve çoğunu balık restoranların oluşturduğu 11 işletmede imar mevzuatı açısından usulsüzlükler tespit edilmesine rağmen belediyenin ilgili müdürlüklerinin kaçak imalatlarla ilgili mevzuata aykırı hareket ettikleri belirlendi. Şikayete konu olan işletmelerde bilirkişiler tarafından yapılan incelemelerde 2014 yılı haziran ayı sonrasında, daha önce tutulan yapı tatil zabıtları ile encümen tarafından alınan yıkım karalarında yer alan imar ve kıyı mevzuatına aykırı, izinsiz tadilat ve yapılaşmalara yenilerinin eklendiği belirlendi. Ancak İmar Kanunu'na aykırı söz konusu kaçak imalatlarla ilgili olarak Güzelbahçe Belediyesi tarafından 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32 ve 42. Maddeleri, 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 14 ve 15. Maddeleri ile Türk Ceza Kanunu'nun 154 ve 184. Maddeleri gereğince mükerrerlik durumu da dikkate alınarak herhangi bir işlem yapılmadığı tespit edildi. Benzer tespitler Güzelbahçe sahil şeridinde faaliyet gösteren balık restoranlarının çoğunda da yapıldı. Tespit edilen usulsüzlükler mülkiye başmüfettişi tarafından ön inceleme raporunda tek tek kaleme alındı.

SAHTE BELGE DÜZENLENDİ
Bulgular bunlarla sınırlı kalmadı. Güzelbahçe'deki 13 işletme hakkında tutulan yapı tatil zabıtları ile yıkılmalarına ilişkin alınan encümen kararlarının, ruhsata aykırılıkları giderilmiş gibi gösterilip gerçeğe aykırı olarak tutulan tutanakların ortadan kaldırıldığı, böylece kaçak imalatların yıkılmaktan kurtarıldığı tespit edildi. Müfettişlerin yaptığı inceleme sırasında Güzelbahçe Belediye Meclis üyesi ve aynı zamanda Güzelbahçe Spor Kulübü'nün de başkanı olan Alpay Alparslan Kandemir'e ait 1. Liman'da faaliyet gösteren Gemi Restoran'a ilişkin çarpıcı tespitlere de ulaşıldı. Bilirkişilerin yerinde yaptığı inceleme sonrası 30 Kasım 2016'da hazırladıkları raporda bahse konu işletmede yapı kullanma izni 30 metrekare olmasına karşın 450 metrekarelik alanda faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Müfettiş raporunda "30 Kasım 2016 tarihli bilirkişi raporundaki veriler karşılaştırıldığında 2014 yılı Haziran ayından sonra da daha önce tutulan yapı tatil zabıtları ile encümence alınan yıkım kararlarında yer alan imar ve kıyı mevzuatına aykırı, izinsiz tadilat ve yapılaşmalara yenilerinin eklendiği açıkça görülmüştür. Ancak imara aykırı söz konusu kaçak imalatlar ile ilgili olarak Güzelbahçe Belediyesi'nce herhangi bir işlem yapılmadığı belirlenmiştir" dendi. Tüm bu tespitlerin ardından şikayete konu 7 ayrı imar usulsüzlüğü ile ilgili olarak Başkan İnce, Başkan Yardımcısı Günay, Yapı Kontrol Müdürü Özcan Tukaç ve Zabıta Müdürü Sezgin Kuş hakkında soruşturma izni verilmesi kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’li başkana soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN