Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanseri yenen çiftten hastalara yardım eli

Giriş Tarihi: 3.5.2017
Kanseri yenen çiftten hastalara yardım eli

İzmir’de kalınbağırsak ve akciğer kanserlerini yenen Talat ve Filiz Cankıymaz tedavi sırasında tanışıp evlendi. Çift şimdi kurdukları dernekte kalın bağırsak kanseri hastalarına yardım ediyor

Bodrum'da Fransız ve İtalyan mutfağı şef aşçısı olarak çalışan Talat Cankıymaz, 2002 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı. Cankıymaz'ın kalın bağırsağının 40 santimi alındı. Geçirdiği operasyonun ardından işini bırakmak zorunda kalan Cankıymaz, malulen emekli oldu. 2011 yılında ise bu kez akciğer kanserine yakalandı. Cankıymaz'ın akciğerinin bir bölümü, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçirdiği operasyonla alındı. İki kez ağır tedavi sürecinden geçen Cankıymaz, kendisi gibi kolostomili hastalara yardım etmek, haklarını savunmak, yaşam kalitelerini artırmak için Kolostomili ve Ostomililer Derneği'ni kurdu. Dernek bünyesinde çalışmalarına devam ederken, kendisi gibi kolostomili Filiz Cankıymaz ile tanışarak evlenen Talat Cankıymaz, "Eşime 28 Aralık 2013 tarihinde kanser teşhisi konmuş. Tedavi sürecinde içine kapanınca ablası bana ulaştı. Dernek faaliyetlerini internetten gördüğünü söyledi, yardım istedi. Bu şekilde tanışmış olduk" dedi.

DESTEK BEKLİYORLAR
Kanser olduktan sonra malulen emekli olan Filiz Cankıymaz'ın tedavisi için araştırma yapan ablasının Talat Cankıymaz'ın kurduğu derneği bumasıyla çiftin kaderi değişti. Çift 2015 yılnda dünya evine girdi. Hastalığı birlikte yenen çift yendikleri hastalıkla mücadele eden diğer hastalara yardımcı oluyor. Eşi ile birlikte dernek faaliyetlerini yürüttüklerini, yalnız kalan yaşlı hastaların torba bakım ve vücut temizliğini yaptıklarını anlatan Talat Cankıymaz, daha çok hastaya yardımcı olabilmek için devlet ve hayırseverlerden yardım beklediklerini söyledi. Talat Canyılmaz, "Yalnız kalan kolostomili hastaların torbalarını değiştiriyorum. İzmir'de 3 binden fazla torbalı hasta var. Derneğin faaliyetlerini emekli maaşımla yürütmeye çalışıyorum. Devletimiz, derneğimize sahip çıksın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanseri yenen çiftten hastalara yardım eli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN