Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zahir’in yürümesi 25 bin liraya bağlı

Giriş Tarihi: 4.5.2017
Zahir’in yürümesi 25 bin liraya bağlı

Manisa’da ‘hidrosefali hastası’ 4 yaşındaki Zahir Demir’in yürümesi için 25 bin lira gerekiyor. Temizlik işçisi baba Adem Demir hayırseverlerden destek bekliyor

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan Efsun ve Zahir isimli iki çocukları olan Adem-Sevgül Demir çifti zor günler geçiriyor. Temizlik görevlisi olarak çalışan ve 4 kişilik ailesinin bakımını tek başına üstlenmeye çalışan baba Adem Demir bütün hayatlarını erken doğum sonrası hidrosefali rahatsızlığı ortaya çıkan minik oğlu Zahir'e adadıklarını söyledi. Demir, oğlunun normal çocuklar gibi ayağa kalkabilmesinin tek çaresinin hidrosefali rahatsızlığında yeni bir yöntem olan endoskopik girişim olduğunu ve bu ameliyatın da devlet tarafından karşılanmadığını dile getirdi. Aldığı asgari ücretin ailesinin geçimine ve kiraya zor yettiğini belirten Demir, ameliyat için istenen 25 bin TL'yi karşılayabilecek güçleri olmadığını söyledi. Oğluna yapılan son ameliyatta kafatasında yer kalmadığı için enseden yer açıldığını kaydeden Adem Demir, Zahir'in ameliyatının sadece İstanbul'da özel bir hastanede ve İzmir Ege Üniversitesi'nde yapıldığını ve devlet tarafından karşılanmadığını belirtti. Minik Zahir'e ilk cihazın henüz 5 aylıkken takıldığını anlatan baba Adem Demir, "Gözümüzün önünde 8 kez çocuğumuzun kafatasını kestiler, açtılar, kapattılar. Çocuğun da psikolojisi bozuldu, benim de, eşimin de psikolojisi bozuldu. Çocuğumla ilgilenmek istiyorum. Çalışıyorum, çocuğuma bakmak istiyorum. Çocuğum rahatsızlanınca tekrar işten çıkarıyorlar, işimden de oluyorum. Çocuğum rahatsızlanınca ortada kalıyoruz" dedi.

52 DİKİŞ ATILDI
Çocuğun durumuyla ilgili yeni bir ameliyat çıktığını ve devlet tarafından desteklenmediği için ameliyatı yaptıramadıklarını anlatan Demir şunları söyledi: "İmkanımız olmadığı için bu ameliyatı yaptıramıyoruz. Bizim artık çocuğumuzun ikide bir ameliyat olmasına gönlümüz razı değil. Artık eşim de kaldıramıyor, bütçemiz de bu durumu kaldıramıyor. Bizim dengemiz kaçmış durumda. Ameliyat için 25 bin TL masraf isteniyor. Benim gücüm buna yetmiyor. Kazancım anca kiraya, yemeye, içmeye, suya elektriğe zor yetiyor. Oğlumun kafasında en son 52 dikiş vardı. Bu 52 dikişi açana kadar zaten çocuğun kafasında ufak bir dikiş kalmıştı. Oradan da iltihap dışarıya vuruyordu. O bir dikiş yüzünden çocuk tekrar ameliyat oldu. Kafasında yer kalmadığı için son ameliyatta cihazı mecburen ense tarafına taktılar. Hortumun da yerini değiştirerek sağ taraftan sol tarafa aldılar." Sürekli ameliyatlar nedeniyle doğduğu günden beri hiç yürüyemeyen minik Zahir ise bütün günü ya annesinin kucağında ya da yerde elinden aldığı destekle sürünerek geçiriyor. Zahir'in 5 yaşındaki ablası Efsun Demir ise kardeşinin bir an önce iyileşmesini ve onunla birlikte parka gitmeyi çok istediğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zahir’in yürümesi 25 bin liraya bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN