PAÜ’nün elektrikli aracına yerli motor

PAÜ tarafından yapılan ve geliştirilen elektrikli otomobil ‘Alatay’a, yerli motor üretildi. Böylece araç yüzde 100 yerli oldu

Giriş Tarihi: 6.5.2017
PAÜ’nün elektrikli aracına yerli motor
PAÜ Mühendislik Fakültesi tarafından 2014'te projesine başlanan ve üretim ardından 2016'da TÜBİTAK'ın yerli ürün teşvik kategorisinde birinci olan elektrikli araç Alatay'a, 40 öğrenci ve 6 akademisyenden oluşan Atay takımının yaptığı çalışmalarla yerli motor üretildi. Motoru hariç tamamı yerli üretim Alatay, yerli üretim motorun da üretilip takılmasıyla yüzde 100 yerli elektrikli araç haline geldi. 80 kilometre hız yapabilen Alatay, 400 kilometreye kadar da mesafe kat edebiliyor. Bu yıl TÜBİTAK'ın düzenleyeceği yarışmaya motor da dahil olmak üzere tüm bileşenleriyle yerli olarak tasarlanan yeni bir araç modeliyle katılacak olan Alatay, Elektromobil kategorisinde derece elde etmeye çalışacak.

Yerli motor hazırlanıyor
Elektrikli araç Alatay'ın yapımını gerçekleştiren öğrencilerin takım liderliğini yapan Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Selim Köroğlu, "Geçen yıl TÜBİTAK'ın elektromobil yarışına katılarak yerlilik kategorisinde birincilik ödülü aldık. Bu yıl TÜBİTAK'ın belirlediği yeni alt opsiyonel modellerde dahil tüm unsurlarda yerel olan bir proje hazırlığına başladık. 2017 yılı içerisinde yarışmaya katılacağız. Tek eksiğimiz olan motor kısmını da bu yıl proje ekibimiz tasarladı. Artık Alatay kendi elektrikli motorunu da üretti. Bu yıl daha iyi bir takım daha iyi bir modelle karşınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PAÜ’nün elektrikli aracına yerli motor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN