Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansörlerdeki bekleyen tehlike

Giriş Tarihi: 16.5.2017
Asansörlerdeki bekleyen tehlike

İzmir’in yaya geçitlerindeki asansörlerin periyodik kontrolünde “kullanılmasının tehlikeli” olduğu belirlendi. Eksikler yaklaşık 1 senedir giderilmeyi bekliyor

Geçtiğimiz hafta sonu Örnekköy'de bir vatandaşın yürüyen merdivenlere sıkışarak yaralanmasının ardından yürüyen merdivenli ve asansörlü üst geçitlerin ne kadar güvenli olduğu kamuoyunda tartışma konusu oldu. Her gün binlerce İzmirlinin kullandığı üst geçitlerdeki asansörlerin düğmelerinin parçalanmış, camlarının kırık olması kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Egeli Sabah geçtiğimiz aylarda özellikle Anadolu Caddesi üzerindeki üst geçitlerdeki asansörleri yaptığı haberle kent gündemine taşımış asansörlerdeki büyük ihmali de çektiği fotoğraflarla bir bir gözler önüne sermişti. Asansörleri denetleyen firmanın asansörün can ve mal güvenliği açısından tehlikeli olduğunu gösterir kırmızı etiket yapıştırdığı asansörlerin yönetmelik gereği mühürlenmek yerine insan hayatı hiçe sayılarak çalıştırılmaya devam edildiğini belgeleyen Egeli Sabah yaşanan yürüyen merdiven kazasının ardından aynı asansörleri tekrar dolaştı. Birçok asansörün içindeki ve dışındaki düğmelerin kırılmış ve kullanılmaz halde olduğunu belgeleyen Egeli Sabah tehlikenin devam ettiğini, değişen bir şey olmadığını çektiği fotoğraflarla bir bir gözler önüne serdi.

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
Geçtiğimiz hafta sonu Örnekköy'de yaşanan yürüyen merdiven kazasının ardından Egeli Sabah aradan geçen 5 aylık süreçte değişen bir şey olup olmadığını belirlemek amacıyla yine aynı bölgedeki asansörlerin son durumunu çektifi fotoğraflarla bir bir belgeledi. Geçtiğimiz ocak ayında periyodik ihmal başlığı ile manşete taşıdığımız haber sonrası her gün binlerce İzmirlinin kullandığı asansörlerin tehlike saçmaya devam ettiği ortaya çıktı. Asansörlerin iç ve dış kabinlerindeki düğmelerin kırık olduğu elektrik kablolarının ise dışarı çıktığını tespit eden Egeli sabah eksiklikleri bir bir görüntüledi. Yaşananlara isyan eden vatandaşlar ise asansörlere binmeye korkar olduklarını belirtti. Asansörlerin düğmelerinin kırık olduğunu kabin içinin ise yeterince temizlenmediği için pislik içinde olduğunu ifade eden vatandaşlar belediyenin bu duruma bir an önce el atmasını istedi. Asansörlerde can güvenliği açısından yeterli önlemlerin olmadığını öne süren vatandaşlar; "Önlem almak için illaki birisine bir zarar mı gelmesi gerekiyor. Eksiklerin giderilmesi için daha ne bekleniyor anlamış değiliz" diyerek Büyükşehir belediyesine tepki gösterdi. Özellikle Anadolu Caddesi'nin Soğukkuyu, Örnekköy ve Dedebaşı üst geçitlerinde yaşlı, engelli ve bebek arabalı vatandaşların yoğun olarak kullandığı yaya üst geçitlerindeki asansörlerin yılda bir defaya mahsus olmak üzere periyodik olarak denetimlerini yapan Royal Cert isimli firma geçtiğimiz yıl içinde yaptığı denetimler sırasında asansörlerde can ve mül güvenliğini tehdit edecek bir takım eksiklikler tespit etmişti. İlgili yönetmelik uyarınca her asansör için ayrı ayrı rapor hazırlayan firma İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden asansörlerde tespit edilen eksikliklerin giderilmesini istemişti. Firma ayrıca asansör kabinine de ilgili yönetmelikte 'tehlikeli' anlamına gelen ve üzerinde 'kullanılması tamamen tehlikelidir' yazan kırmızı renkte etiket yapıştırmıştı. Yönetmelik uyarınca rutin denetimde sınıfta kalan asansörlerin 30 günlük süre içinde eksikleri giderilip güvenli hale getirilmesi gerekirken maalesef bu yapılmamış asansörlerin riskli şekilde çalışmasına göz yumularak deyim yerindeyse insan hayatı hiçe sayılmıştı. Her asansörün rutin denetimi farklı tarihte yapıldığı için bazılarının 5 kimisinin üzerinden ise 7 ay süre geçmesine rağmen değişen bir şey olmamıştı. Normal koşullarda bir aylık süre zarfında eksikleri giderilmeyen asansörlerin mühürlenip hizmet dışı bırakılması gerekirken mühürleme işlemi de es geçildiği ortaya çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörlerdeki bekleyen tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN