Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜBİTAK’a İzmir damgası

Giriş Tarihi: 18.5.2017
TÜBİTAK’a İzmir damgası

TÜBİTAK’ın 48’incisini düzenlediği Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na İzmir okulları damga vurdu. İzmirli gençler ulusal finalde 14 kez kürsüye çıkmayı başardı

Genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK tarafından 48'incisi düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Finali 8-12 Mayıs tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi. Ankara'da düzenlenen yarışma sergisinde jürilerce değerlendirmeler yapılmış olup, 12 kategoride dereceye giren projeler belirlendi. Ayrıca bu yıl, ilk kez bir proje sahibine/sahiplerine Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü verildi. İzmir'den 15 projenin katıldığı TÜBİTAK Liseler Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda 220 proje boy gösterdi. Yarışma sürecinde proje sahipleri öğrenci ve öğretmenlerin heyecanı görülmeye değerdi. Yoğun geçen Bilim Kurulu değerlendirmelerinin ardından ilan edilen sonuçlara göre İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okulları ulusal finalde büyük bir başarıya imza attı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulları; 3 birincilik, 4 ikincilik, 2 üçüncülük, 3 teşvik ödülü, 2 yılın genç araştırmacısı ödülü almaya hak kazandı. Başarılı sonuçların ardından açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Öğrenciyken yaşamak istediğim bir başarıya sahipsiniz ve Aziz Sancar gibi bilim insanları olduğunuza inanıyorum. Projeler sürecinde yer alan herkese teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim" dedi.

Çakabey Lisesi ödülleri topladı
48. TÜBİTAK Lise öğrencileri Proje Yarışması'na, Özel Çakabey Anadolu Lisesi, Bölge Yarışması'nda fizik dalında iki ayrı proje ile katıldı. Zorlu elemenin ardından fizik dalında 11. sınıf öğrencisi Can Pak, öğretmeni Meltem Can rehberliğinde hazırladığı "Lazer diyot ile yüzey titreşim frekansının ölçülmesi" isimli projesi ile Türkiye birinciliğine layık görüldü. 9. sınıf öğrencisi Tuan Dolmen ve 10. sınıf öğrencisi Yarkın Güneş de öğretmenleri Meltem Can rehberliğinde hazırladıkları "Yüksek duyarlılıkla ölçüm yapabilen sıvı temelli optik eğim algılayıcısı tasarımı" isimli projeleri ile fizik dalında Türkiye ikinciliği kazandı. Can Pak, "Yılın En Genç Araştırmacısı" ödülünü de kucaklayarak büyük gurur yaşadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK’a İzmir damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN