Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su bekçisi değiliz

Menderes Belediye Başkanı Soylu, Büyükşehir’e sitemde bulundu. Soylu, Tahtalı Barajı koruma havzası nedeniyle mağdur olan vatandaşlar için pozitif ayrımcılık beklediklerini söyledi

Su bekçisi değiliz
Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Egeli Sabah'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Doğal dokusu, temiz havası, mis kokulu mandalinaların ve enfes üzümlerin yetiştiği bereketli toprakları, yeşil ve mavinin kucaklaştığı plajlarıyla Menderes'in her geçen gün ileriye gittiğini ifade eden Soylu, "İzmir turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri haline dönüştük" dedi. Eskiden doğalgaz olmadığı için insanların Menderes'te ev almaktan vazgeçtiğini hatırlatan Soylu, "Doğalgazı getirerek ilçenin önünü açtık. İlçenin ticaret hacmi de arttı. Tercih edilebilir ilçeler arasına girdik. Devlet hastanesi olmayan iki ilçeden biriydik. Devlet hastanemizin inşaatı başladı. İnsanların yaşamını sürdürmek istediği yerde sağlık hizmeti çok önemli bir şey. Halı sahası olmayan tek ilçeydik. 6 tane halı saha yaptık. 3 tanesi köylerde yer alıyor. Şehit Fırat Çakıroğlu Spor Kompleksi'ni hayata geçirdik. Gençlere enerjilerini atabilecekleri alanları sunmazsanız, sonra bunlar kendi alanlarını yaratırlar. Sonra da neden içki, sigara ve uyuşturucu bağımlısı olarak hayıflanmaya hakkınız yok" diye konuştu. 43 kilometrelik sahil şeritleri olduğunu söyleyen Soylu, "Sahil şeridi Menderes ilçe merkezine 33 kilometre uzakta. 1.5 kilometrelik Çukuraltı Sahil Yolu'nu İzmir'in ikinci Kordon'u haline getirdik. Sahil bölgesinde ne Gümüldür'de ne Özdere'de turizm imar planları yoktu. Turizm imar planlarını yaptık. Şu an askıda. Bir kısmına da tamamlanıyor. İmar planı olmayan yere yatırımcı gelmez. Artık Menderes'e daha fazla yatırımcı gelecek. Sahile giden 33 kilometrelik yolun Ulaştırma Bakanlığı'ndan proje ihalesini yaptık. 2019'a kadar o yol bitecek. Her dönem kaza olan o yollar duble yol haline gelecek" şeklinde konuştu. İzmir'in su ihtiyacının yüzde 40'ını karşıladıklarını ifade eden Soylu, Büyükşehir'e sitemde bulundu. Soylu, "İZSU'nun stratejik planı görüşülüyordu. Plana baktım, Menderes ile ilgili bir şey göremedim. Büyükşehir Meclisi'nde de bunu dile getirdim. İlçenin yağmur suyu kanalı yok. Yağmur yağınca yollarda adeta dereler akıyor. Hala içme suyu hatları asbestli borularla döşeli. Bu boruları gündeme getirdim, değiştirilecek. İzmir'in su ihtiyacının yüzde 40'ını karşılıyoruz. Bu ilçede yaşayan hayvancılık ve tarım yapanlar bunun çok büyük zararını görüyorlar. Barajın etrafında hayvan otlatana 250 lira ceza kesiliyor. Bu kadar külfeti çekiyorsunuz. Biz de bu anlamda pozitif ayrımcılık bekliyoruz" dedi. Başkan Soylu eleştirilerini şu şekilde sürdürdü: "Gaziemir'e, Seferihisar'a, Karşıyaka'ya 3 yapıyorsanız, Menderes'e çekmiş olduğu bu sıkıntılardan dolayı bize 5 yapman yazım. Bırakın 5'i, 3'e de razıyız. 3 de bir oluyor. Biz su bekçisi değiliz. Ama biz burada su bekçisi konumundayız. Bu ilçeye farklı bir gözle bakılması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte öyle bakılması gerekiyor. Çok şey hak ediyor. Bunun bir karşılığı olması gerekiyor. Biz bunları işkembe-i kübradan atmıyoruz."

OYUM ARTIK BU ÇOCUĞA
Aile sağlık hizmetleri başlattıklarını söyleyen Soylu, bugüne kadar 15 bin aileyi bu hizmeti götürdüklerini söyledi. Sağlık hizmetleri ile ilgili yaşadığı ilginç bir anısından bahseden Soylu, "Menderes'te yaşayan 4 erkek kardeş, annelerine her seçimde 'altı oka basacaksın' diyordu. Bu kişilerin annesi diz kapaklarından ameliyat oldu. 5 ay boyunca pansuman yaptık. Gerektiğinde ekipler teyzemizi hastaneye götürdü. Kadın iyileştikten sonra 4 oğluna 'bana seçimlerden sonra gidip de şuraya oy ver demeyeceksiniz. Bu çocuk bana 5 aydır bakıyor. Ben oyumu ona vereceğim. Siz de vermezseniz hakkımı helal etmem' demiş. Bunu bana çocukları anlattı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su bekçisi değiliz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN