Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp nakli bekleyen hastanın hikayesi film oldu

DEÜ Tıp Fakültesi öğrencisi Metin Biçer, kalp nakli bekleyen Yusuf Eneç’in 4 yıl boyunca yaşadıklarını 18 dakikalık kısa film yaptı

Giriş Tarihi: 3.6.2017
Kalp nakli bekleyen hastanın hikayesi film oldu
Gaziantepli 21 yaşındaki Yusuf Eneç'e 2011 yılında kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen Yusuf, İzmir'e gelerek tedavisine başladı. 7 aylık bir sürecin sonunda 2012 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztekin Oto ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı bir operasyonla total yapay kalp nakli yapıldı, 3 yıl boyunca hayatına bu şekilde devam etti. Tedavi süresince DEÜ Tıp Fakültesi'nde birçok öğrenciye ders konusu olan Yusuf Eneç, yapay kalp takıldıktan sonra Tıp Fakültesi o zaman 4'üncü sınıf öğrencisi olan Metin Biçer ile tanıştı. Metin Biçer hikayesinden etkilendiği, bir yıl boyunca yakından ilgilendiği Yusuf'un yaşadıklarına şahit oldu. Aynı zamanda sinemayla da ilgilenen Biçer, Yusuf Eneç'in hikayesini senaryolaştırıp kısa film çekmek istediğini söyledi.

FARKINDALIK İÇİN KABUL ETTİ
Yusuf, organ bağışına yardımı dokunacağını düşünerek film teklifini kabul etti. 2015 yılında ise Yusuf'a uygun kalp bulunarak nakledildi. Metin Biçer, kalp naklinin ardından kurduğu ekiple tekrar hayata bağlanan gencin yaşadıklarını 2 yıl süren çekimle 18 dakikalık kısa filme dönüştürdü. "Burada nakli bekleyenlerin, umutlarını, acılarını, korkularını görüyoruz" diyen Metin Biçer, "Bu yaşadıklarımızı sinema sanatı ile anlatmak istedim. Dolayısıyla aklımda sürekli böyle bir kısa film çekme fikri vardı. Yusuf ile tanışıp hikayesini öğrenince aklımdaki fikir de kesinleşmiş oldu" dedi. Kısa filme konu olan Yusuf Eneç ise, "Organ bağışında duyarlılığı artırmak gerek. Zaten film teklifini de organ bağışı için yapılan çalışmalara bir nebze olsun destek olmak için kabul ettim. Organ toprak olacağına başka birine can verebilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp nakli bekleyen hastanın hikayesi film oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN