Seferihisar’daki kirliliğe il müdürlüğü el koydu

Egeli Sabah’ın ortaya çıkardığı Akarca Koyu’ndaki kirliliğe, Çevre ve Şehircilik el koydu. İZSU’nun İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’nin çıkış suyundan alınan numuneler laboratuvara gönderildi

Giriş Tarihi: 3.7.2017
Seferihisar’daki kirliliğe il müdürlüğü el koydu
Seferihisar'ın mavi bayraklı plajı Akarca Koyu'ndaki kirliliğe İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü el koydu. Her fırsatta Türkiye'nin en çevreci belediyesi olmakla övünen İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'nun Seferihisar ileri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin mavi bayraklı plajı kirletmesini 1 Temmuz'da Egeli Sabah'ın "Seferihisar'da Çevre Felaketi" başlığı ile kamuoyuna duyurmuştu. Haberimizin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Hafta sonu olmasına rağman Çevre ve Şehircilik ekipleri, erken saatlerde bölgede yaşayan 50 kişinin evsel atıklarını arıtması için 2010 yılında 4 milyon 935 bin liraya hayata geçirilen tesisin gelen atıkları kapasite yetersiz kaldığı için arıtmadan bırakarak kirlettiği mavi bayraklı plajı Akarca Koyu'nda inceleme yaptı. Uzmanlardan oluşan ekip hem Seferihisar İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin çıkış suyundan, hem de atık suların arıtılmadan döküldüğü iddia edilen kanaldan numuneler alarak ilgili laboratuvara tahlile gönderdi. Egeli Sabah'a konuyla ilgili özel açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Bu tür olumsuzluklara kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Egeli Sabah'ta yayımlanan haberi ihbar kabul ettik. Bölgeye uzman bir ekip gönderdik. Alınan su numuneleri ilgili laboratuvara tahlile gönderildi, buradan gelen sonuçlara göre gerekli iş ve işlemler yapılacak. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Arkadaşlarımız konuyu değerlendiriyor. Sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Bugüne kadar bu tür olumsuzlara müsaade etmedik bundan sonra da kesinlikle etmeyeceğiz. Bunu herkes böyle bilsin" dedi.

DENİZE GİREMİYORLAR
Öte yandan kirliliğin yaşandığı plajın bulunduğu bölgede yaşayan vatandaşlar kirlilik nedeniyle denize giremiyor. Çoluk çocuk hepimiz tedirginiz diyen vatandaşlar, "Olayın bir an önce çözülmesini istiyoruz. Benzer sıkıntılar geçtiğimiz yıl da yaşandı. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri derin deşarj sistemi kuracaklarını arıtma tesisinden çıkan atık suyun denizin dibine kurulacak bu hat sayesinde kıyıdan 4 5 kilometre açığa verileceği yönünde bizlere söz vermesine rağmen bu gün geldiğimiz noktada değişen bir şey olmadı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seferihisar’daki kirliliğe il müdürlüğü el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN