Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Makbule hemşireden Asya bebeğe can aşısı

Lösemi nedeniyle yaşamını yitiren 3 yaşındaki yeğeninin yasını tutan hemşire Makbule Yüksel Hardal, yaşamak için organ nakline ihtiyaç duyan 9 aylık Asya Serra bebeğe karaciğerini verdi

Giriş Tarihi: 5.7.2017
Makbule hemşireden Asya bebeğe can aşısı
Manisa'da yaşayan Lütfullah ve Nilgün Ünal çiftinin kızı Asya Serra, 12 Ekim 2016'da dünyaya geldi. 15 günlükken yapılan kan tahlilinde karaciğerinde sorun saptanıp takibe alınan Asya Serra bebekte 4 aylık olduğunda sarılık ortaya çıktı. Karaciğer yetmezliği tanısı koyulan bebeğin nakil olması gerektiği söylendi. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nden İstanbul'a yönlendirilen Asya Serra buradaki bir hastanede 36 gün yattı. Akciğerlerinde sorun çıkınca risk gerekçesiyle bebeğin ameliyatından vazgeçildi.

ZAMANLA YARIŞ
Ünal çifti, çevresinin tavsiyesiyle İzmir'deki Kent Hastanesi'ne başvurdu. Tetkiklerde Asya Serra'nın karaciğerinin genetik geçişli bir metabolik hastalık nedeniyle iflas ettiği, bunun akciğerlerini de etkilediği belirlendi. Zaman aleyhine işleyen Asya Serra, burada tedavi altına alındı, ameliyat için hazırlıklar başlatıldı. Anne ve baba kan grupları uyuşmadığı için verici olamazken, aileden başka donör de bulunamadı. Hemşire anne Nilgün Ünal, bebeğini yaşatacak donör aramaya başlarken, beklediği gönüllü çalıştığı hastaneden hemşire arkadaşları arasından çıktı. Anne Ünal ile bir dönem aynı serviste çalışan hemşire Makbule Yüksel Hardal ve eşi İbrahim Hardal, Asya Serra bebeğe hayat vermek için gönüllü oldu. Yapılan tetkikler sonucunda hemşire Hardal'ın verici olabileceği saptandı.
Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'nun onayının ardından Makbule hemşireden alınan karaciğer dokusu 12 Nisan'da minik Asya Serra'ya nakledildi. Sağlığına kavuşan Asya Serra ve ailesi, nakilden 3 ay sonra donörü ve doktorlarıyla bir araya geldi. Anne Nilgün Ünal, kızına hayat veren Makbule hemşireye teşekkür ederek, "Bu bağışın gerçekten bir tarifi yok bende. Çocuğuma baktıkça Makbule gözümün önüne geliyor, onu iyi gördükçe Makbule'ye dua ediyorum. Makbule, kızımın ikinci annesi" dedi.
Makbule hemşire de yaklaşık 3 yıl önce 3 yaşındaki yeğeninin lösemi nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, şunları kaydetti: "Ben de eşim de bundan çok etkilendik. Biz ona yardımcı olamadık, çok üzüldük.
Asya Serra'nın durumunu öğrenince, başka çocuklar ölmesin diye hiç düşünmeden tereddüt etmeden bu durumu kabul ettim. Eşimle konuştum o da gönüllü oldu ancak karaciğeri yağlı olduğu için uygun bulunmadı. Çok güzel bir duygu yaşıyorum. Asya Serra'nın hayata tutunduğunu tekrardan görmek beni mutlu ediyor. İnşallah daha iyi günleri olur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makbule hemşireden Asya bebeğe can aşısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN