Başkan Kocaoğlu sözünde durmuyor

Giriş Tarihi: 6.7.2017
Başkan Kocaoğlu sözünde durmuyor

Başkan Kocaoğlu’nun ‘mağdur etmeme’ sözü verdiği Bostanlı-Karşıyaka taksi dolmuş hattı şoförleri ortada kaldı. Büyükşehir ekipleri, pazartesiye kadar hattın kaldırılmasını istedi

Yaklaşık 60 yıldır Karşıyakalılara hizmet veren Bostanlı-Karşıyaka taksi dolmuş hattı, tramvay kurbanı oldu. Tramvay inşaatı nedeniyle önce durakları iskele yanındaki otoparktan yolun karşı tarafına öğretmenevi önüne taşınan taksi dolmuşçuların şimdi de hatları iptal edildi. Taksi dolmuşlar kendilerine yol üzerinde verilen 4 araçlık park yerinde hizmet vermeye başladı. Geçtiğimiz nisan ayında yolculu deneme seferlerine başlayan Karşıyaka Tramvayı'nda dememe seferleri 31 Haziran tarihi itibariyle sona erdi. Seferler, 1 Temmuz itibariyle ücretli hale geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tramvay hattının devreye girmesiyle birlikte tramvayla paralel çalışan bazı otobüs hatlarında da düzenlemeye gitti. Bu düzenlemeden Karşıyaka İskele ile Mavişehir arasında çalışan taksi dolmuşlar da nasibini aldı.120 AİLE GEÇİMİNİ SAĞLIYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 60 yıldır Karşıyakalılara hizmet veren taksi dolmuş hattını iptal etme kararı aldı. Olayın duyulmasının ardından Karşıyaka - Bostanlı taksi dolmuş durağında çalışan esnaf, Başkan Kocaoğlu ile mart ayında bir araya gelip, hattın iptal edilmesi durumunda 43 taksi dolmuşta görev yapan 120 kişinin aileleri ile birlikte mağdur olacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu da o toplantıda taksici esnafına mağdur edilmeyecekleri yönünde söz verdi. Aradan geçen süreçte şoförler odası aracılığı ile önerilen alternatif güzergah, Büyükşehir tarafından kabul görmedi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığınca hazırlanan alternatif güzergahı da insan yoğunluğu fazla olmadığı gerekçesi ile durak esnafı kabul etmedi. Büyükşehir, durakta çalışan esnafa 'taksiye çıkın', 'bundan böyle dolmuş taksi değil, taksi olarak hizmet verin' önerisinde bulundu.
Ardından da Durak Başkanı Ersin Biran'dan 10 Temmuz Pazartesi gününe kadar durağı boşaltması istendi. Yaşananlar karşısında büyük şok yaşayan Biran, Başkan Kocaoğlu'ndan kendilerine verdiği sözü tutmasını istedi. Hattın 60 yıldır Karşıyakalılara hizmet verdiğini hatırlatan Biran, "Bu hatta 43 tane taksi dolmuş çalışıyor. Dolayısı ile de buradan 120 kişi aileleri ile birlikte ekmek yiyor. Sayın başkanla yaptığımız görüşmede tramvaydan dolayı taksi dolmuş esnafını mağdur etmeyeceğini, taksiye çıkmaktan dolayı mağdur olacaksak bunun kesinlikle önüne geçeceği sözünü aldık. Mevcut durağımız ray döşeme çalışmaları sırasında yıkıp bize öğretmenevi önünde 4 araçlık bir yer verdiler. Hadi durak yerinden vazgeçtik bari hattımızı iptal etmesinler" diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'na tramvay yolundan değil de paralel yoldan giden bir güzergah teklifinde bulunduklarını hatırlatan Biran; şöyle devam etti; "Maalesef sunduğumuz alternatif güzergah, kabul görmedi. Onların hazırladığı güzergahın da Karşıyaka ve Mavişehir ile uzaktan yakından alakası yok. Affedersiniz ama o güzergahtan bırakın insanı hayvan bile geçmiyor. Bugün Karşıyakalılara sorsanız yüzde yüz taksi dolmuşlar kalsın sonucu çıkar. Bizler sayın başkanın yanlış bilgilendirildiğini düşünüyoruz. Kendisinden bizlere verdiği sözleri tutmasını, esnafın mağdur etmemesini talep ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Kocaoğlu sözünde durmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN