Bakan sözünü tuttu

Batman’daki Zeynel Bey Türbesi’ni 2 km uzağa taşınmasında büyük rol oynayan DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker’in ödülü İzmir oldu. Bakan Eroğlu, söz verdiği Eker’in tayinini İzmir’e çıkardı

Giriş Tarihi: 10.7.2017
Bakan sözünü tuttu
Batman'ın Hasankeyf ilçesinde, bulunduğu yer Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi Türkiye'de ilk kez kullanılan özel bir sistem ile tek parça halinde taşındı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, mayıs ayında tarihi türbeyi 2 yıl süren projelendirme çalışmasının ardından 2 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşıdı. Yaklaşık 3.5 saat süren taşıma işleminin ardından 550 yıllık geçmişe sahip Zeynel Bey Türbesi, yeni yerine başarıyla yerleştirildi. Taşınma işlemi öncesi düzenlenen törene telekonferans yöntemi ile bağlanan Orman Bakanı Prof. Doktor Veysel Eroğlu, konuya ilişkin olarak yaptığı konuşmada bin 100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni taşımak için dünyanın en ileri teknolojisini kullandıklarını söyledi. Taşınma işleminin başarıyla gerçekleşmesinin üzerinden yaklaşık 1 ay gibi bir süre geçtikten sonra türbenin Ilısu Baraj Gölü alanından başarıyla çıkarılmasında büyük rol oynayan Devlet Su İşleri (DSİ) Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker'in tayini Bornova Ağaçlı Yol'da bulunan DSİ İzmir 2. Bölge Müdürlüğü'ne çıktı. Geçtiğimiz geçtiğimiz haftalarda görevi, Bursa DSİ 1. Bölge Müdürlüğü'ne tayin olan Hayati Çelenk'ten devralan Eker, İzmir'de iş başı yaptı.

ZORU BAŞARDI
Egeli Sabah'ın edindiği bilgiye göre Eker'in İzmir'e tayininin çıkmasında Zeynel Bey Türbesi'nin başarıyla yeni yerine taşınması etkili oldu. Ankara kulislerinden edinilen bilgiye göre Bakan Veysel Eroğlu, taşınma işlemi öncesi Eker'e, bu projeyi başarıyla hayata geçirmesi durumunda istediği yere tayinini çıkarma sözü verdi. Türbe başarıyla yeni yerine taşınınca Eker, eşinin akrabalarının bulunduğu İzmir'e tayinini istedi. Bakan Eroğlu da verdiği sözü yerine getirerek Eker'in tayinini İzmir'e çıkardığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan sözünü tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN