Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir’de standart dışı plakalara ceza yağdı

İzmir polisi gasp, soygun, hırsızlık, kaçakçılık suçları ile terör olaylarında kullanılan sahte ve ikiz plakalara karşı savaş açtı. Ekipler, yılın ilk 6 ayında toplam 957 işlem yaptı, 409 bin 818 lira ceza kesti

Giriş Tarihi: 10.7.2017
İzmir’de standart dışı plakalara ceza yağdı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nce yenilenen kusur tablosu 3 Temmuz'da yürürlüğe girdi. Buna göre, HGS'de yanlış ceza verilmesine de yol açan, plakalarda rakamlar arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması "ağır kusur" kapsamına girdi. Düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu'nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olması gerekiyor. Bunun dışında plaka taşıyan araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemiyor. Plakaların basım ve dağıtımı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile bağlı odalarınca gerçekleştiriliyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri standart dışı plakalara adeta savaş açtı. 2017 yılının ilk altı ayında yapılan denetimlerde 957 sürücüye cezai işlem uygulandı. 957 sürücüye toplam 409 bin 818 lira ceza kesildi. Ayrıca 2016'da 30, 2017'de ise 8 ikiz plakalı araç tespit edilerek gereği yapıldı.

29 EKİM 2016'DA YASA DEĞİŞTİ
Trafik Denetleme Şube Müdürü Şamil Özsağulu, "Merdiven altı yerlerde basılan plakaların standart dışı olduğunu, terör olayları başta olmak üzere gasp, soygun, hırsızlık ve kapkaç türü suçlarda kullanılıyor. Bunları dağıtan ve aracına takanlara para cezası uyguluyoruz. Ayrıca standart dışı plaka takanlar kırmızı ışık, hız ve emniyet şeridi gibi trafik kurallarını ihlal ettiklerinde, otoyollardan ve köprülerden kaçak geçiş yaptığında elektronik denetim sistemlerinde plaka doğru okunamıyor. Bu tür hukuka aykırı hareket edenler karşı daha önce uyguladığımız 92 liralık idari para cezası caydırıcı olmaktan uzaktı. 29 Ekim 2016 tarihli 29872 sayılı resmi gazetede yayımlanan 676 sayılı KHK ile değişiklikler yapıldı" dedi. Yeni düzenlemeyle plakasız araçlara ve plakasını farklı bir yere takan sürücülere 95 lira ceza verdiklerinin altını çizen Özsağulu, "Ayrıca bu araçları trafikten men edebiliyoruz. Belirtilen ölçülere aykırı plaka takan ve ayrıca elektronik denetim sistemi tarafından doğru okunamayan plakası bulananlara 427 lira idari para cezası veriyoruz. Bu kişilere 7 gün süre tanıyoruz. Bu süre sonunda plakasını uygun hale getirmeyene 876 lira para cezası kesiyoruz. Tescilli aracını plakasız kullanan sürücüye ise bin 763 lira ceza kesiyoruz" diye konuştu. Sahte plaka takan ve kullananlara 5 bin 191 lira ceza kestiklerini vurgulayan Şamil Özsağulu, şöyle devam etti: "Sahte plakalı araçları trafikten men ediyoruz. Ayrıca bu kişiler hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan işlem yapılıyor. Tescil plakalarını yetkilendirilenler dışında basan ve dağıtımını yapanlara 10 bin 383 lira para cezası kesiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’de standart dışı plakalara ceza yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN