Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğan’dan rakamlı “çürük bina” çıkışı

AK Partili Doğan, Büyükşehir’in 4 milyon lira harcamasına karşın hizmet binasının hala çürük olduğunu ifade etti. Doğan, “11 yıldır bina aynı kaldı. Dönüşümü nasıl yapacaksınız” diye sordu

Giriş Tarihi: 12.7.2017
Doğan’dan rakamlı “çürük bina” çıkışı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşen temmuz ayının birinci meclis toplantısında deprem konusu masaya yatırıldı. Toplantıda söz alan Doğan, 11 yıl önce depreme dayanıksız olduğu tespit edilen ve bilimsel raporlar hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak'taki hizmet binasında yapılan son çalışmaları eleştirerek, herhangi bir gelişme kaydedilemediğini dile getirdi. Ayrıca 1999 yılında hazırlanan deprem master planı kapsamında belediyenin üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini de aktaran Doğan, "Belediyeye bu plan kapsamında sunulan 12 maddelik tavsiye listesinden kaç madde hayata geçirilebilmiştir? İğneyi önce kendine, çuvaldızı ise başkasına batırmak gerekmektedir" dedi.
Büyükşehir Belediyesi'nin binası için tam 11 yıl önce çürük raporlarının olduğunu ifade eden Doğan, "Karşımızda böyle bir realite varken, aradan geçen 11 yılda ne yapıldı? Çivi dahi çakılmadığını görüyoruz. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ana binasında bir an önce ciddi bir güçlendirme çalışması yapılmasını bekliyoruz. Çürük binanın içler acısı bu hali boya badanayla örtbas etmek mümkün değildir" diye konuştu.
Doğan, geçtiğimiz yıllarda 68 bin lirası güçlendirme projesi olmak üzere, yaklaşık 4 milyon lira harcanmasına karşın belediye sarayının halen istenilen noktaya getirilemediğini de söyledi ve harcama kalemlerini tek tek açıkladı. Halkapınar'daki ek hizmet binasının kiralanma amacını da sorgulayan Doğan şöyle devam etti:
"Harcanan bunca paraya karşılık bu bina depreme dayanıklı hale getirilebildi mi? Ortaya çıkan manzara sıfıra sıfır, elde var sıfır... 11 yılda bu binayı yıksanız, yerine en az 4 kez yeniden belediye sarayı yapabilirdiniz. Daha kendi binasını bile onaramayan İzmir Büyükşehir, Ballıkuyu, Ege Mahallesi, Bayraklı, Aktepe-Emrez, Örnekköy, Gültepe'de kentsel dönüşüm projelerini nasıl hayata geçirecek? Vatandaşlarımızın can ve mal güveliklerini sağlayabilecek misiniz? Bu projeleri de 11 yılda mı bitireceksiniz?" AK Parti'den gelen eleştirilere "Verilecek yanıt yok" karşılığını veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, "Bu binanın güçlendirme çalışmaları başlamıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan’dan rakamlı “çürük bina” çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN