Milletin yazdığı destan film oldu

Giriş Tarihi: 12.7.2017
Milletin yazdığı destan film oldu
Uşak Belediyesi tarafından 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yaşandığı gece kısa filme dönüştürüldü. 15 Temmuz Şehidi Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Mehmet Çetin'in Şehitliğinde başlayan ve 6 dakika 27 saniyeden oluşan filmde hem o geceye ait gerçek görüntülere hem de canlandırmalara yer verildi.
Darbe girişiminin olduğu gece ve sonrasındaki süreçte meydanlardan ayrılmayan ve kalkışmanın devamının olması ihtimaline karşılık şehrin her noktasında teyakkuzda olan Uşak Belediyesi, süreci işleyen film ile vatandaşların o gece hissettiklerini ekranlara yansıtıyor.
15 Temmuz gecesi askeri kalkışmanın haberini alır almaz sokağa çıkan ve çekilen filmde yer alan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, "Ülkemiz üzerinde hain planlar kurarak birliğimizi, dirliğimizi hedef almak isteyenler o gece tarihlerinde yeni bir yenilgi aldılar.
Bayrağını indirmek isteyenlere, birliğine göz dikenlere korku olan milletimiz, her görüşten, her düşünceden insanıyla sokaklara döküldü.
Abdestini alarak şehadete koşanların öyküsüdür 15 Temmuz. 15 Temmuz bayrağa bir kez daha kırmızı rengi veren şehitlerimizin arşa adım attığı, Çanakkale ruhunun dirildiği, işgalcilerin geçit bulamadığı gündür. Ölümü yok sayarak vatan uğruna tankların önüne koşuştur 15 Temmuz. Bu yüce milletin tarihin sayfalarına işlediği bir destandır. Geleceğine sahip çıkışıdır milletin" dedi.
Türk Milletinin darbe girişimi yapanlara darbe yaptığını söyleyen Başkan Cahan, "Bu zafer bizleri bir kez daha sıkı sıkıya kenetlemiştir. O gece vatanı, bayrağı ve milleti için şehadete koşan 249 şehidimizi hiçbir zaman unutturmayacağız. 2 bin 196 gazimizin fedakarlıklarını unutturmayacağız.
Bu millet onlara minnettardır.
O gece itidalini yitirmeyerek milletinin başında duran, sokağa çıkma çağrısında bulunan Sayın Cumhurbaşkanımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz" diye konuştu.YAKLAŞIK 1 AYDA ÇEKİLDİ
Darbeye karşı dik duruşun, darbecilerle mücadele ruhunun aktarıldığı kısa filmin sıfır bütçe ile tamamlandığına vurgu yapan Başkan Cahan, şöyle devam etti: "Uşak Belediyesi olarak filmin tamamını kendi bünyemizde çektik. Sıfır maliyetle 15 Temmuz'u, bu destansı direnişi, kısa filmle ortaya koyuyoruz.
Senaryomuz Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu bünyesinde hazırlandı. Oyuncularımız da tiyatro ekibimizden. İstedik ki bu ruhu canlı tutalım. Ortaya çıkan sonuç nedeniyle oldukça memnunuz. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum." Yaklaşık 1 aylık yoğun bir emeğin ürünü olan filmin Yönetmeni Yusuf Yurtsever, "Çekimler esnasında vatandaşlarımızdan aldığımız tepkiler bizleri ayrıca gururlandırdı.
Bu milletin ne denli yüce gönüllü olduğunu her fırsatta tekrar görüyoruz.
Vatandaşlarımız çekimlerimiz sırasında yeni bir darbe girişimi olduğunu düşünerek hemen reaksiyon gösterdi. Ortaya çıkan film, işte bu kadim milletin eseridir. Kurşunların karşısında duran Türk Milleti, tanklara meydan okuyan bu halk, sahip olduğu vatanı kimseye peşkeş çektirmeyeceğini bizlere bir kez daha kanıtladı" değerlendirmesinde bulundu.
Filmin metin yazarları arasında yer alan, Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve Tiyatro, Drama Uygulama Eğitmeni Murat Çubukçu ise, "Filmin senaryosunu kadim milletimiz yazdı. Bizler yalnızca gözyaşı ve kanla yazılan bu destanı film için uygun şekillerde kaleme döktük.
Hem yazarken hem de izlerken, o günlere yeniden gittik. 15 Temmuz, inancın, dik duruşun, fedakarlığın, vatan sevgisinin adı oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletin yazdığı destan film oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN