Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehitler unutulmadı

Giriş Tarihi: 15.7.2017
Şehitler unutulmadı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 15 Temmuz şehitlerini anmak için tören düzenledi. Müdür Ömer Yahşi, “Şehitlerimizin hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız” dedi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Karabağlar Halk Eğitim Merkezi'nde dün 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni düzenledi. Törende Buse Altay isimli öğrenci 15 Temmuz şehitleri sayısı kadar 248 gülden hazırlanmış Türk bayrağını İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'ye hediye etti.

DİRENDİLER
Törende konuşan Yahşi, "15 Temmuz 2016 tarihinde bir grup terörist tarafından Türkiye Cumhuriyeti devletine yönelik haince bir girişimde bulunulmaya çalışıldığı ve bu süreçte aziz Türk milletinin kahramanca direnişiyle darbeyi bertaraf ettiği günün birinci anma yıldönümündeyiz. Bizler Türk Milletinin 15 Temmuz 2016 gecesi verdiği ateşle imtihanın hafızalardan silinmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi. Darbe girişiminin olduğu gece 248 kişinin şehit olduğunu anlatan Yahşi, "Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç kuşkusuz, şehitlerimiz, yüreklerimizdeki kutsal yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde kendilerini gönülden yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız" diye konuştu.

O GECEYİ ANLATTI
15 Temmuz gazisi Gökhan İşcan o gece yaşadıklarını kürsüye çıkıp anlattı. İşcan, "O gece her yer kan gölüne döndü. Her yer öbek öbek kan vardı. 15-16 yaşındaki bir genç yanı başımda şehit oluyordu. Hiçbir şey yapamıyordum. Türk askeri üniformalı askerler mevzilenmişler bize ateş ediyorlardı. Konuşmak için yanlarına gitmeye çalıştıkça bize ateş ediyorlardı. Etrafımızda yaralananlar oldu. Ambulans yoktu. Avrupa'dan Anadolu yakası geçişi açıktı. Arabalardan insanlar yaralıları hastanelere götürdüler" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehitler unutulmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN