Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile hayata dokundu!

Fiziksel gelişim bozukluğu ile doğan 10 yaşındaki Ramazan Fidan’ın sol ayağındaki parmak, sol eline nakledildi. Küçük Ramazan, 10 saatlik ameliyatın ardından sargı bezini tutma sevinci yaşadı

Giriş Tarihi: 1.8.2017
Parmak nakli ile hayata dokundu!
10 yaşındaki Ramazan Fidan, İzmir'in Konak İlçesi'ne bağlı Çimentepe Mahallesi'nde fiziksel gelişim bozukluğu ile dünyaya geldi. İki eli sadece bir parmaktan ibaret olan Ramazan'ın ayaklarında da şekil bozukluğu olduğu görüldü. Kadifekale Zübeyde Hanım İlkokulu'na kaydedilen Ramazan bu yıl 4'üncü sınıfa geçti. Ramazan Fidan'ın bütün günlük ihtiyaçlarını gidermesine ailesi yardımcı oluyor. Ev kadını annesi 35 yaşındaki Sevim Fidan, her teneffüste okula giderek Ramazan'ın ihtiyaçlarını karşılıyor. Tekstil işi ile uğraşan babası 36 yaşındaki Abdurrahim Fidan, tedavi umuduyla ��zmir'deki neredeyse bütün hastanelere götürdüğü oğlu için olumlu yanıt alamadığını söyledi. Ablası 11 yaşındaki Türkan ve kardeşi, 4 yaşındaki Rabia'da herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan Ramazan için ailesi seferber oldu. 5 yıl önce başvurdukları bir el mikro cerrahının ameliyat için 35 bin lira istemesi üzerine ailenin umutları büyük ölçüde tükendi.

İKÇÜ'YE BAŞVURDU
Son olarak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yapılan başvuru ile Ramazan ve ailesinin yaşamı değişti. Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Erhan Sönmez'in ameliyatı yapabileceğini söylemesi üzerine aile için yeni bir umut ışığı doğdu. Bunu duyduğunda kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini belirten anne Sevim Fidan, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Çok mutlu olduklarını belirten Sevim Fidan, şunları anlattı: "Oğlum, yemeğini yiyemiyor, üstünü düzeltemiyor, tuvalete gidemiyordu. Her tenefüste okula gidiyordum. Öğretmeni yardımcı oluyordu. İzmir'deki neredeyse bütün hastaneleri dolaştık. En son buraya yönlendirildik. Erhan Bey'den Allah razı olsun. Gelir gelmez oğlumu öyle bir sahiplendi ki anlatamam. Çok mutlu oldum. Bize çok yardımcı oldu. Bütün hastanelerden olumsuz cevap alıyorduk. Erhan Bey ömrümüze ömür kattı. Yeniden doğdum gibi hissettim. Çok mutlu oldum. Nasıl sevindiğimi anlatamam. Hala da inanamıyorum. En güzel şey kalemini tutabilecek olması, defterini, çantasını açabilmesi, yemeğini yiyebilmesi. Ne bize ne de hiç kimseye muhtaç olmaması çok güzel. Doktor beye nasıl teşekkür edebileceğimi bilemiyorum." Ameliyatın ardından eline kavuşan Ramazan Fidan ise, "Artık elimle yemek yiyebilir, ödevlerimi yapabilirim. Kapıların kilitlerini açabilirim. Bütün ihtiyaçlarım için annem, ablam ve babamdan yardım alıyordum. Okulda düştüğümde arkadaşlarım yardımcı oluyordu. Artık kendi işlerimi kendim yapabilirim. Oyunlarımı oynayabilirim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmak nakli ile hayata dokundu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN