Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaletsizliğin böylesi!

CHP’li Kocaoğlu, haklarını aradığı için dava açan personelini kovmaya devam etti. Adalet ararken işsiz kalan 100’ün üzerindeki vatandaş, “Bizim için kim yürüyecek?” diyerek sitemde bulundu

Giriş Tarihi: 3.8.2017
Adaletsizliğin böylesi!
CHP Genel Başkanı 'nun adalet yürüyüşünü başlatmasının ardından de muvazaa kadro ve alacak davası açan işçileri işten atmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde dava açan 23 işçinin işten atılmasıyla Büyükşehir Belediyesi şirketi İZELMAN'dan çıkartılan işçi sayısı son iki ayda 80'i buldu. Diğer birimlerle birlikte aynı şekildi işten çıkartılan işçilerin sayısının 100'ün üzerinde olduğu belirtildi. Önceki gün Büyükşehir Belediye binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren işçiler, 'verimsizlik', 'disiplinsizlik' ve benzer bahanelerle işten çıkartıldıklarını ifade etti. Evli bir çocuk babası Güner Şen, 22 yıldır İzmir Büyükşehir'de işçi olduğunu belirterek, "Kemal Kılıçdaroğlu'na soruyorum. Adalet sadece kendisine mi? Benim gibi dava açarak hakkını arayan işçiler adaletsiz bir şekilde kapının önüne koyuluyor. Biz de adalet istiyoruz. Kılıçdaroğlu bizim için de yürüsün" dedi. Büyükşehir'de 6 yıllık otobüs şoförü olduğunu söyleyen evli iki çocuk babası Serhat Özdek, "Büyükşehir düşük maaşla İZELMAN üzerinden işçi alıyor. 7 sene kademeli olarak maaşları arttırıyor. Son maaşın yükselince işten atıyor. İşçilerin sosyal medya hesaplarını takip eden bir ekip var. CHP aleyhine bir şey yazdığını ve beğendiğini görünce hemen işten atıyorlar. Nerede adalet? Aynı işi yapmamıza rağmen ESHOT işçilerinden yüzde 40 daha düşük maaş alıyoruz. Hakkımızı aradık diye kapının önüne konulduk" dedi.

TOKATLIYSAN KRALSIN
Büyükşehir'de mezhepçilik yapıldığını söyleyen Özdek, "Aziz Kocaoğlu'nun hemşehrisiysen, Tokat Erbaa'lıysan belediyede kralsın. Sana kimse dokunamaz. En güzel yerlerde çalışırsın" ifadesi dikkat çekti. 22 yıllık belediye işçisi evli bir çocuk babası Bünyamin Esen, "Emekliliğime 17 ay kalmıştı. Ancak hakkımı aramak için dava açtığım için işten atıldım. Bu mu Aziz Kocaoğlu'nun adaleti?" diye konuştu. İşçilerin avukatı Volkan Çakır ise, "Önümüzdeki günlerde işe iade davası açacağız. İşçiler, davayı kazandığımızda 8 ile 12 brüt maaş alacaklar. Belediye tecrübeli şoförleri işten atıp, yerine acemi şoför alarak vatandaşın can güvenliği ile oynuyor" dedi.

OTOBÜSLERDE GREV VAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde son aylarda yaşanan işten çıkarmalara tepki gösteren DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın 1, 2, 3 nolu şubelerine üye 10 bin işçi, bu sabah yarım gün iş bırakacak. Otobüslerin 06.00-08.00 arasında çalışmayacağı bildirildi. İş bırakan Genel İş ve Sosyal İş üyeleri saat 10.00'da Konak Pier önünde toplanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyecek ve burada yapacakları açıklama ile işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması istenecek. Büyükşehir önündeki açıklamaya Genel İş'in diğer şubeleri de katılarak destek verecek. Eylemin uyarı amaçlı olduğu, işten çıkarmalarla ilgili yaşanan sorunlar çözülmediği taktirde, otobüslerin tam gün kontak kapatacağı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaletsizliğin böylesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN