Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roman faytoncular işlerini geri istiyor

Giriş Tarihi: 6.8.2017
Roman faytoncular işlerini geri istiyor

İZULAŞ’ın bünyesinde 6 yıldır faytoncu olarak çalışan, ancak sözde “verimsizlik” gerekçesiyle işten çıkarılan 5 Roman, işlerini geri istiyor

'ne bağlı İZULAŞ'ın bünyesinde 2011 yılında hayata geçirilen fayton uygulaması kapsamında işe alınan Roman vatandaşlardan 5'i, yılbaşı ikramiyelerini eksik aldıkları gerekçesiyle Büyükşehir'e "tediye" davası açtı. Dava devam ederken İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen ay "verimsizlik" kararıyla 5 faytoncunun işine son verdi. İzmir Romanları Fayton Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Gökmen Dunar, yaptığı açıklamada, 5 faytoncunun işine son verilmesine tepki gösterdi. 2011 yılından bu yana herhangi bir sıkıntı olmadığını ve verimli bulunduklarını belirten Dunar, "2017 itibarıyla bizim faytoncularımız işten atıldı. Bu zamana kadar verimli olan insanlar neden verimsiz oldu? Bu konu hakkında Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan bir açıklama bekliyoruz." dedi.

AİHM'E GİDERİZ
"Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığı'na gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracağız" diyen Dunar, "Bu süreci devam ettireceğiz ama önemli olan, durumun buralara gelmeden sorunu Kocaoğlu'nun çözmesidir" dedi. İşten çıkartılan faytoncu Yaşar Nesivar, "2011 yılında belediyenin teklifiyle İZULAŞ'ta çalışmaya başladım. Bize faytonlarımızı sattırdı. Şimdi de bizi işten attırdı. Hak, adalet bu mudur? İşten atılan faytoncu Veysel Paralıgil ise, "İstediğimiz tek şey işimize geri dönebilmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman faytoncular işlerini geri istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN