Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür KAYNAR: Bizim Arizona

Giriş Tarihi: 10.8.2017
Ülkemizin her köşesi ayrı güzel. O doğa harikalarından birçoğu da Ege Bölgesi'nde yer alıyor. Sahilleri başka, dağları başka, ovaları başkadır Ege'nin...
Görenleri büyüleyen o cennet köşelerden bazıları çok iyi bilinirken, bazıları az biliniyor, bazıları ise hala keşfedilmeyi bekliyor.
Saklı cennet gibi o yerlerden biri de Uşak'taki Ulubey Kanyonları...
Doğup büyüdüğüm topraklardaki bu tabiat parkı, ABD'deki Arizona Büyük Kanyonu'ndan sonra dünyanın en büyüğü...
Ufuk çizgisini ortadan ayıran derinliğiyle insanı içine çekip alan, film sahnelerinden fırlamış haliyle baş döndürücü bir güzellik... Kanyonun 200 metreyi bulan yükseklikteki kaya duvarları tam da adrenalin tutkunlarına göre, tırmanmadan atlayışa çeşitli macera sporları yapılabiliyor.
Derin vadinin tabanında akan Banaz Çayı da su sporları imkanı sunuyor. Ülkemiz işte böyle eşsiz bir yere sahip.
Ancak...
Amerika'daki 'nu tüm dünya bilirken, bizim Arizona'yı biz bile bilmiyoruz. Uşak Valiliği, Ulubey Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bu doğa harikasını tanıtmak için son yıllarda yoğun çaba harcıyor. Bu amaçla kanyonun en dik yamaçlarından birine cam teras kuruldu. Uçurumda yürümeyi, boşlukta asılı kalmayı sağlayan teras tanıtıma katkıda bulundu bulunmasına ama kanyonun hak ettiği canlılık henüz sağlanabilmiş değil. Oysa burayı tam olarak tanıtabilsek, doğa sporlarının dünya çapındaki vazgeçilmez parkurlarından biri haline gelebilir.

NEDEN OLMASIN
Dünyanın 2'nci büyük kanyonunu yurtiçinde ve sınırların ötesinde bilinir hale getirmek için TV'nin ve beyazperdenin sihirli gücüne ihtiyaç var. Arizona'daki kanyonun, başta kovboy filmleri olmak üzere birçok Hollywood yapımına sahne olmasıyla dünyaya malolduğu unutulmamalı.
Sinema filmlerinin yanı sıra doğa sporlarına yönelik TV programlarının ve belgesellerin yapımcıları oradan hiç vazgeçemiyor. Gerçekleştirilen her çekim, Arizona'yı çekim merkezi haline getirmeye devam ediyor. Biz de bu gücü kullanabilsek, bizim Arizona'ya da sihirli değnek değmiş olur. Neden olmasın deyip, film yapımcılarına buradan çağrıda bulunalım... Keşfedilmeyi bekleyen saklı hazine Ulubey Kanyonları'na ilişkin bir diğer konu ise kirlilik!
Hem kanyona hem de bölgenin bereketli topraklarına can suyu veren Banaz Çayı'na daha önce tekstil ve deri işleme fabrikaları atıklarını boşaltıyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın etkin mücadelesi sonuç verdi ve bu sorun mazide kaldı. Bu kez çevredeki bazı besi çiftliklerinin kirliliğe yol açtığı yönünde şikayetler geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı buna da müdahale edip kirliliğe son verecektir. Yerli ve yabancı prodüksiyon şirketlerinin ilgisini Ulubey Kanyonları'na çekmek için de el ele verilmeli. Devletimizin çabalarına çevre halkının da katkısı eklenirse biz bu doğa harikasını tüm dünyaya tanıtırız.
Dediğim gibi, neden olmasın?...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Bizim Arizona
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN