Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amatör futbolculara Selvitopu’ndan darbe

Karabağlar Belediyesi, bünyesinde 480 lisanslı futbolcu barındıran ’nün binasını yıktı. Yaşananlara isyan eden Kulüp Başkanı Seylan, kararın siyasi olduğunu öne sürdü

Giriş Tarihi: 11.8.2017
Amatör futbolculara Selvitopu’ndan darbe
, birkaç gün önce Kıdemli Şehit Pilot Volkan Koçyiğit Bulvarı'nda, 28 yıldır sporcu yetiştiren 'nün kulüp binası ile lokalini, hiçbir tebligat yapmadan, kaçak olduğu gerekçesi ile yıktı. İzmir 1. Amatör Kümede mücadele veren kulübün yıkılması ile birlikte kulübe kayıtlı 480 lisanslı futbolcu da sokakta kaldı.

İLÇENİN YÜZDE 80'İ KAÇAK
Yaşananlara isyan eden Kulüp Başkanı Soner Seylan, kararın siyasi olduğunu öne sürdü. Kulüp binasının geçtiğimiz yıllarda 4-5 kez CHP'nin seçim bürosu olarak kullanıldığını, yerel seçimler sırasında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun da kulüp lokalinde propaganda çalışması yaptığını belirten Seylan, "Öncelikle biz bir spor kulübüyüz. Tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz. Geçtiğimiz Ramazan ayında AK Parti İzmir Milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya'nın da katıldığı bir iftar yemeği verdik. O yemekten sonra belediyenin bize karşı tutumu değişti. Oysa ki biz o yemeğe CHP İzmir Milletvekilimiz Tacettin Bayır'ı da davete ettik. Fakat katılmadı. Eğer burası kaçak olduğu gerekçesi ile yıkıldıysa, ben iddia ediyorum Karabağlar'ın yüzde 80'i kaçak. Bu durumda belediyenin ilçenin tamamına yakınını yıkması lazım. Buraları dururken gelip spor kulübünü yıkmak anlaşılır şey değil" dedi. Yıkıma ilişkin yargı süreci devam ederken kulüp binasını yıktığını iddia eden Seylan, "Birkaç gün önce belediyeden gelip sözlü olarak burasını yıkacaklarını söylediler. Ben de bunun üzerine adliyeye giderek yıkıma ilişkin davanın devam ettiğini gösteren belgeleri alıp belediye yetkililerine teslim ettim. Hukuki sürecin devam ettiğini henüz yıkıma ilişkin kesinleşmiş bir karar olmadığını söyledim. Tüm bunlara rağmen gelip yıkım işlemini gerçekleştirdiler" diye konuştu. Yıkımla birlikte geçmişi başarılarla dolu kulübün de yerle bir olduğunu, alın teri dökerek kazanılan kupalarını enkaz altında kaldığını belirten Seylan, sporcuları eğitmesi için tuttukları 5-6 antrenörün de işsiz kaldığını sözlerine ekledi. Yaklaşık 400 bin liralık zararlarının olduğunu ifade eden Seylan, zararın belediye tarafından karşılanmasını talep etti. Konak Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanı Sait Taşbaş da amacı gençleri sokaklardan ve kötü alışkanlıklardan korumak olan bir spor kulübünün belediye tarafından yıkılmış olmasına anlam veremediğini söyledi. Taşbaş, "Belediye, gençlerimizi sokaktan ve kötü alışkanlıklardan koruyor diye bu kulübe destek olacağına, teşvik edeceğine gelip kulüp binalarını yöneticilerin ve sporcuların başlarına yıkıyor. Bu insanların şevklerini kırıyor. Şimdi ne oldu? 480 genç sokakta kaldı. Peki bu çocuklar kötü alışkanlıklara yönelirse ne olacak, bunun hesabını kim verecek? Burasının gençlere fayda sağlamaktan başka kime ne zararı vardı?" diye konuştu. Kulüp binasının yıkılması ile birlikte 480 lisanslı sporcunun sokakta kaldığını belirten Taşbaş, belediyenin tutumunu kınadığını sözlerine ekledi.

ORTADA KALDIK
Kulüp onursal başkanı İbrahim Çoban ise yaşananlardan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Geçmişte kulübün 10 yıl başkanlığını yaptığını belirten Çoban; "O dönemlerde emniyetten arkadaşlar bu kulübü kurduğumuz günden itibaren bölgedeki suç oranlarının düştüğünü söylemişlerdi. Biz bu işe çocuklarımızı sokaklardan kurtarmak ve kötü alışkanlıklara karşı korumak için girdik. Yaşananlara üzücü. Hepimiz ortada kaldık. Nasıl olacak bilmiyorum" ifadesini kullandı. Belediyesi yetkilileri ise yapının kaçak olduğunu daha önce defalarca yıkıma ilişkin tebligat yapıldığını belirtti. Yetkililer yıkımın imar kanununun ilgili maddeleri uyarınca gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amatör futbolculara Selvitopu’ndan darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN