Terk edilmiş köyü terk edemiyorlar

Ödemiş’te terk edilen ’nde yalnızca 5 kişi yaşıyor. Köyde aktif halde çalışan tek işletme olan kahvehanenin sahibi Mehmet Güler, “Köyde 1 kişi bile kalsa gelip dükkanımı açarım” dedi

Giriş Tarihi: 11.8.2017
Terk edilmiş köyü terk edemiyorlar
İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı , 30 yıl önce elektrik ve geniş tarım arazisi olmaması nedeniyle terk edilmeye başlandı. Köyünden ayrılmayanlar ise zaman içerisinde hayatını kaybetti. Şu anda sadece 5 ihtiyarın yaşadığı Lübbey, 13 yıldır kahveci Mehmet Güler'in odun ateşindeki çayı ile sıcak sohbetlere sahne oluyor. Doğup büyüdüğü köye olan vefasını, haftanın belli günleri köye gelip kahvehaneyi açık tutarak gösteren Güler, bazı günler müşteri azlığı sebebiyle benzin parasını bile çıkaramıyor.

KÖYE SAHİP ÇIKILSIN
Ödemiş'in merkezinden 18 kilometrelik yol kat ederek köylülerin ekmek ihtiyacını da karşıladığını belirten Mehmet Güler, "30 yıl önce Lübbey'de çok insan yaşıyordu. Geniş araziler ve elektrik olmadığı için insanlar göç etmeye başladı. Ben de burada doğdum büyüdüm. Şu anda çocuğumun okulu nedeniyle Ödemiş merkezde yaşıyorum. Artık burada sadece yaşlılar kalıyor. Geçen sene 7-8 kişi varken, bu sene 4-5 kişi anca yaşıyor. Bu köyü terk etmeyenler hayatlarını kaybettikçe köy nüfusu da günden güne azalmaya başladı. Ben de buraya Ödemiş'ten gelip gidiyorum. Gidiş geliş 36 kilometre yapıyor. Buradaki insanlara çay ve soğuk su ikramında bulunmaya çalışıyorum. Benzin paramı çıkartamadığım zamanlar oluyor. Ben de terk ettiğimde burası tamamen biter. Köyü ayakta tutmaya çalışıyoruz. Köyümüz restore edilirse turistler gelir ve köy kalkınır" dedi. Köydeki iki kadından biri Fatma Yavuz ise kahvede vakit geçiren tek kadın. Yavuz, "İkindiye kadar kahvede sohbet ediyorum, sonra da evime dönüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terk edilmiş köyü terk edemiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN