Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aktaş’ta geri sayım başladı

Küçük Menderes havzasının yıllardır beklediği Aktaş Barajı’nda adım adım sona gelindi. Tamamlandığında ülke ekonomisine her yıl yaklaşık 12 milyon lira ek gelir sağlayacak

Giriş Tarihi: 12.8.2017
Aktaş’ta geri sayım başladı
Türkiye'nin en verimli ovalarından İzmir Küçük Menderes Ovası'na Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden müjde var. Çiftçinin yıllardır sabırsızlıkla beklediği Aktaş Barajı'nda sona gelindi. 15 bin 800 dekar araziyi sulayacak projede barajın gövde dolgusu tamamen bitirilirken, yüzde 95'lik gerçekleşme oranına ulaşıldı. 2013 yılında başlanan gövde inşaatı kapsamında 4.79 milyon m3'lük dolgu yapıldı. Temelden yüksekliği 105 metre olan barajda gövde kaplama çalışmaları devam ederken, vana odası rölakasyon yolu da bitirildikten sonra su tutulmaya başlanacak.

YÜZDE 95'İ TAMAMLANDI
Ödemiş havzasının kaderini değiştirecek proje tamamlandığında dekar başına 872 liralık ek gelir sağlanacak. Bölgedeki arazilerde verim yüzde 40 ile 65 oranında artacak. Çiftçiye 2. hatta 3.ürün alma şansı doğacak. Şehirlere havzadan göçü önlemesi de beklenen proje; bölgedeki ürün çeşitliliğini artıracak; yer altı sularının aşırı kullanımıyla ortaya çıkan çevre sorunlarının da önüne geçecek. Ülke ekonomisine her yıl 2017 rakamlarıyla 11.93 milyon liralık katkı vermesi beklenen Aktaş Barajı 1350 kişi ye de istihdam olanağı yaratacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktaş’ta geri sayım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN