Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirli Rumlar yeniyıl çöreği için buluşuyor

Türkiye'deki Rum Cemaati ve tüm Ortodoks dünyası 6 Ocak’ta Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz oluşunu dini ayin ve denize haç atma törenleriyle kutluyor. Kutlamaların İzmir ayağı, Basmane'de başlayacak, 'nda 'Deniz Haç Atma Töreni' ile devam edecek ve ' Çöreği' etkinliğiyle son bulacak.

Giriş Tarihi: 5.1.2018 17:46 Güncelleme Tarihi: 6.1.2018 15:08 ABONE OL
İzmirli Rumlar yeniyıl çöreği için buluşuyor

Kozmopolit yapısıyla yüz yıllardır üç sami dinden de insanların yaşadığı İzmir kültürel çeşitliliğiyle parlamaya devam ediyor. Her dine ait bayramın özgürce kutlandığı ve insanların dostluk içinde yaşadığı İzmir, bu sefer de Rumların yeni yıl buluşmasına sahne olacak. İzmir Valiliği'nin izni ile bu geleneği 2016'dan beri Alsancak Gündoğdu Meydanında tekrar hayata geçirilen 'Denize Haç Atma Töreni' bu yıl da İzmirliler'in katılımıyla gerçekleşecek. Kutlamalar 6 Ocak Cumartesi günü Basmane'de bulunan tarihi Aziz Voukolos Kilisesi'nde yapılacak dini ayinle başlayacak, saat 13.30'da Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda İzmir Metropoliti Bartholomeos yönetiminde "Denize Haç Atma Töreni" ile doruğa çıkacak. Dualarla denize atılan haçı çıkartmak için cemaat gençleri İzmir Körfezi'ne atlayarak yeni yıl heyecanını yaşayacak.

İzmirli Rumlar'dan 'Deniz Haç Atma Töreni'

İzmir Ortodoks Cemaati ve İzmir Rum Kültür ve Düşünce Derneği Başkanı Yorgo Teodoridis, Anadolu'nun kadim halklarından olan Rumların geleneklerini yaşatmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, bu etkinliği tüm İzmirlerle birlikte paylaşmak istediklerini söyledi.

İZMİRLİ RUMLAR 'YENİ YIL ÇÖREĞİ' İÇİN BULUŞUYOR

İzmir Rum Kültür ve Düşünçe Derneği yeni yıl münasebetiyle, kentte yaşayan ortodokslarla geleneksel Yeni Yıl Çöreği (Vasilopita)etkinliğini bu yıl Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirecek.'Yeni Yıl Çöreği' etkinliğinine Sakız Adası'ndan da misafirler katılacak. 6 Ocak Cumartesi saat: 18:30'da düzenlenecek etkinlikte İzmirli Ortodoks Rumlar yeni yıllarını kutlayarak bir araya gelecek. Sakız Adası'ndan gelen Hio En Horo ve Defne dans grupları geleneksel danslarla geceye renk katacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli Rumlar yeniyıl çöreği için buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN